X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdy rodzi się chore dziecko. Jak sobie poradzić z szokiem?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2014 02:54
Do czego można porównać uczucia, które rodzą się w rodzicach po narodzinach dziecka z zespołem Downa? Jak można im pomóc? - To wydaje się banalne, ale warto skupić się na tym, że rodzi się dziecko, cieszyć się razem z rodzicami. Każde dziecko jest piękne - mówi Agnieszka Cybulska.
Audio
  • Gdy rodzi się dziecko z zespołem Downa (Problem z głowy/ Jedynka)
Jonatan i ksylofon
Jonatan i ksylofonFoto: ojciec Jonatana - Kobas Laksa

Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa ustanowionego w 2005 z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, rozmawialiśmy o sytuacji, kiedy w rodzinie pojawia się dziecko z zespołem Downa. Jak poradzić sobie z szokiem, z zawiedzionymi nadziejami? Co to dla nich będzie oznaczać? Jaką przyszłość będzie mieć ich dziecko?
Aleksandra Więcka, dziennikarka i matka dziecka z zespołem Downa na początku po urodzeniu syna myślała, że to niemożliwe. - Bo przecież robiłam wszystkie badania i przez całe osiem miesięcy ciąży wszystko było wspaniale, więc wydawało się, że to po prostu pomyłka - mówi mama Jonatana.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Kobas Laksa, artysta sztuk wizualnych, a prywatnie tata Jonatana dodaje, że w czasie ciąży jego żona była narażona na różne stresujące sytuacje, a stres w istotny sposób wpływa na przebieg ciąży. - Warto o tym wiedzieć, jak bardzo środowisko, które nas otacza i my sami wpływamy na geny naszego potomstwa - mówi ojciec chłopca.
Aleksandra Więcka opowiada, że w Polsce większość kobiet na etapie ciąży nie wie, że urodzi dziecko z jakąkolwiek dysfunkcją. - Wszystkie mamy dzieci z zespołem Downa, które znamy, nie wiedziały o tym, że urodzą chore dziecko. To tylko mit, że można to sprawdzić poprzez USG - dodaje Kobas Laksa.
Mama Jonatana tłumaczy, że aktualnie jest ok. 14 markerów zespołu Downa, zaś w zwykłym USG sprawdza się dwa markery: wielkość kości nosowej i przezierność karkowa. - Bardzo często lekarze nie umieją obsługiwać tego USG, nie umieją interpretować wyników badań, a tutaj jest kwestia dziesiątych części milimetra. I po prostu USG nie jest wiarygodnym źródłem diagnostyki - wyjaśnia mama Jonatana.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Do czego można porównać uczucia, które rodzą się w rodzicach po narodzinach dziecka z zespołem Downa? Żałoba? Zespół kryzysowy? Załamanie? - Poród kończy okres ciąży, który jest związany z marzeniami, wyobrażeniami matki dotyczącymi dziecka, tego jak ono będzie wyglądać. Moment narodzin jest zatem zawsze związany z silnymi emocjami, a jak do tego dołożymy jeszcze uczucia związane z otrzymaniem takiej, a nie innej informacji, to możemy sobie wyobrazić jak wielkie rzeczy dzieją się w tej osobie - komentuje Agnieszka Cybulska, kierowniczka Ośrodka Terapeutycznego w Skarszewach.

Pierwszą przeszkodą jest to, że sytuacja nie wygląda tak, jak to sobie planowaliśmy. - Te przeżycia są podobne, ale w związku z tym, że jesteśmy inni, to każdy rodzic w różny sposób reaguje na tę informację i różnych rzeczy potrzebuje, różnego rodzaju wsparcia. Niektóre mamy nie chcą nikogo widzieć i potrzebują czasu tylko dla siebie - wyjaśnia Cybulska.
Jaka jest recepta na wsparcie dla rodziny, w której rodzi się dziecko z zespołem Downa? O czym nie wolno zapominać w takich momentach? Posłuchaj całej audycji.

Reportaże w radiowej Jedynce >>>

Gośćmi w warszawskim studiu byli: Aleksandra Więcka - dziennikarka i Kobas Laksa - artysta sztuk wizualnych, fotograf, autor filmów, oboje są rodzicami Jonatana - chłopca z zespołem Downa. W gdańskim studiu Polskiego Radia gościła Agnieszka Cybulska - kierowniczka Ośrodka Terapeutycznego w Skarszewach. W programie mówiliśmy również o metodzie terapeutycznej szwajcarskiej terapeutki Helen Bernasconi.
"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.
sm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Trudna decyzja. Czy mamy obowiązek opiekować się rodzicami?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 03:42
- Daleka jestem od generalizacji, że ktoś kimś powinien się opiekować. To bardzo złożony proces - powiedziała w Jedynce psychiatra, dr Magdalena Namysłowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schizofrenia to nie tylko "głosy"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2014 16:00
- Statystycznie 1-2 osób na sto, które mijamy, może mieć schizofrenię. Ich schorzenie niekoniecznie rzuci nam się w oczy - mówi psychiatra dr Tomasz Tafliński w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmoterapia, czyli filmy na receptę

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2014 14:18
Terapeutyczna funkcja filmu, dostarczanie pozytywnych uczuć związanych z estetycznym przeżywaniem sztuki filmowej, wykorzystywana jest m.in. w przypadku resocjalizacji dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń