Złe wspomnienia, które kładą się długim cieniem na całym życiu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 00:44
- To nawet nie jest propozycja, by jeśli spotyka nas coś złego, wyrzec się tego. Między wyrzec a rozpamiętywać, między całkowitą niepamięcią a nabraniem do tego stosunku dojrzałego, akceptacji i przyjęcia tego dramatu, jest ogromna różnica - wyjaśnia psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
Audio
  • O dobrej i złej pamięci (Problem z głowy/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Glow Images/East News

Czy własnym wspomnieniami można manipulować? Czy złe wspomnienia można przerobić na dobre? Czy traumę można dziedziczyć? Jak pomagać sobie rozładować napięcie, które narasta pod wpływem wspomnień czy zdarzeń, które nas przerażają, budzą odruch ucieczki bądź chęć walki?​
- Wiem, że nie cofnę już czasu, że moje życie wyglądało tak jak wyglądało, i to jest to, z czym nie jestem sobie w stanie nawet w tej chwili poradzić. To, czego mi żal najbardziej, to że dzieciństwo nie wyglądało tak, jak powinno wyglądać beztroskie dzieciństwo każdego dziecka - mówi Agata Baraniecka-Kłos, ofiara pedofilii i założycielka Fundacji Stop Przedawnieniu.
Kobieta przyznaje, że przykre wspomnienia nigdy nie umarły, żyły w niej, jednak były uśpione. - Zawsze pamiętałam o tych wydarzeniach, natomiast całe życie próbowałam o nich zapomnieć. Każdy człowiek nie chce pamiętać tego, co złe - opowiada ofiara pedofilii. Dodaje, że wielu psychologów doznania dziecka, które padło ofiarą pedofilii porównuje do tego, co czują osoby, które przeżyły Holokaust.
Agata Baraniecka-Kłos przyznaje, że gdy była mała nie zdawała sobie sprawy z tego, jak to przykre doświadczenie wpłynie na jej życie. Dopiero zrozumiała to z perspektywy czasu. - Każdą cenę bym zapłaciła za to, by to, co się stało w moim życiu, gdy byłam dzieckiem, nie wydarzyło się - podkreśla kobieta.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Ewa Woydyłło-Osiatyńska, psychoterapeutka wyjaśnia, że wszystkie zdarzenia, które składają się na nasze życie są tworzywem tożsamości i określonego wizerunku siebie. - Amnezja jest sprawą nieosiągalną, to są sztuczne wysiłki, które prowadzą do zakłamania i zaprzeczania. Nie wolno próbować iść w tę stronę, tym bardziej, jeśli pokazuje coś, co rzutuje latami na psychikę danej osoby - mówi psychoterapeutka.

Małgorzata Sieczkowska, psychoterapeutka i specjalistka metody Somatic Experiencing przypomina myśl Carla Gustawa Junga, który obalił mit, zgodnie z którym nieszczęśliwe dzieciństwo musi prowadzić do zmarginalizowania w życiu społecznym. - On mówi, że ci z nas, którzy mieli tzw. trudne dzieciństwo są oszlifowanymi diamentami, które potem zawsze idą służyć społeczności - wyjaśnia specjalistka.
Czym jest trauma? Jak przykre doświadczenia wpływają na nasze życie? Jak można sobie poradzić ze złymi wspomnieniami? Posłuchaj całej audycji.
"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.
(sm/ag)

Czytaj także

Palący problem. Jak skutecznie zerwać z nałogiem?

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2014 11:58
Co miesiąc ok. 450 tys. ludzi w Polsce próbuje rzucić palenie, większość tych prób kończy się porażką. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje, czyli test na jakość relacji rodzinnych

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 08:00
Lato i urlop są znakomitym czasem na to, by zbliżyć się do rodziny. Co można zrobić, jeśli wizja wspólnego wyjazdu zamiast radością napawa strachem? Jak poprawić relacje z najbliższymi, by wakacje mogły być prawdziwym czasem regeneracji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podejrzewasz u siebie depresję? "Znajdź kogoś, kto zaciągnie cię do psychiatry"

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 08:50
- Stan depresji jest wyleczalny z pomocą farmakoterapii i psychoterapii. Mamy więc narzędzia i pomysły, by leczyć depresję, ale trzeba jeszcze zwrócić uwagę na środowisko. Pomoc najbliższego otoczenia jest nieoceniona, bo człowiek chory nie ma siły zaplanować, wyczekać w kolejce do lekarza - mówił w Jedynce psychiatra prof. Tadeusz Parnowski.
rozwiń zwiń