Nowotwór a związek. Jak się od siebie nie oddalić w obliczu choroby?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 16:00
Cierpienie, operacja i utrata piersi to tylko niektóre z kosztów, jakie niesie ze sobą rak piersi. Istnieją również przykre reperkusje tej chory, których nie można się spodziewać. - To, co spotyka wiele kobiet, to rozpad małżeństwa po chorobie - opowiada chorująca na raka Marta.
Audio
  • Rak piersi, czyli choroba jak każda inna (Problem z głowy/ Jedynka)
Nowotwór a związek. Jak się od siebie nie oddalić w obliczu choroby?
Foto: Glow Images/East News

Marta, psycholog dziecięca, zachorowała na raka piersi ok. 30 roku życia. - Byłam poddana mastektomii, wycięciu węzłów chłonnych, a to pociąga za sobą duże zmiany w życiu. Dużym zaskoczeniem dla mnie było to, że trzeba usunąć pierś, bo wydawało mi się, że guzek jest na tyle malutki, że nie będzie to konieczne - mówi kobieta. Jak dodaje, to właśnie było dla niej największym przeżyciem.
Rzeczą, której Marta się nie spodziewała, był rozpad małżeństwa, jeszcze w czasie leczenia. - Najpierw moje życie rozsypało się na drobne kawałki. W tej chwili, pomimo trudnych momentów, które wydawało mi się, że nie są na moją miarę i że tego się nie da udźwignąć, myślę jednak, że człowiek nie wie, na co go stać. Dopiero jak się znajduje w trudnych okolicznościach, to uruchamia pokłady i zasoby sił, których się w ogóle nie spodziewał - opowiada psycholog.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Kobieta dodaje, że po chorobie odkrywa siebie na nowo i zaczęła robić nowe rzeczy. Zmieniła styl życia, zaczęła rysować, napisała książkę dla dzieci, skoczyła na paralotni z córką, - Po raz pierwszy w życiu nie boję się spędzać czasu sama ze sobą, daje mi to nowe możliwości. Odkrywam mnóstwo wspaniałych rzeczy w samej sobie - mówi Marta.

Bożena Winch, psychoonkolog, przyznaje, że często jest tak, że coś się zmienia po chorobie, ale nie zawsze musi to oznaczać odejście partnera. - Operacja mastektomii w kulturze europejskiej bardzo jest związana z poczuciem kobiecości. Kobieta bez piersi czy dwóch przed operacją rekonstrukcyjną jest w sytuacji jakiegoś braku i wystarczy, że ona sama tak myśli o sobie - mówi specjalistka.
Dr hab. Edyta Zierkiewicz zwraca również uwagę na to, że choroba sprawia, że wiele par musi zweryfikować swoją relację. - Bardzo często ludzie są zaskoczeni tym, jacy są w obliczu ogromnego kryzysu zdrowotnego, bo rak jest potencjalnie chorobą śmiertelną. W licznych wywiadach mężczyźni mówili, że byli zszokowani i zaskoczeni tym, jakie są ich żony, że tak naprawdę ich nie znali - mówi dr hab. Edyta Zierkiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, autorka książek na temat raka piersi, odznaczona bursztynowym łukiem przez Federację Polskich Klubów Amazonek.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

Według informacji Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co piąta kobieta choruje właśnie na ten rodzaj nowotworu. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50. roku życia.

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Stowarzyszenia i kluby z całej Polski wykazują szczególną aktywność w rozpowszechnianiu wiedzy o wpływie stylu życia na kondycję w przyszłości i profilaktyce raka piersi.

Z badań dr hab. Edyty Zierkiewicz wynika, że wielu mężów i partnerów jest ogromnym wsparciem dla żon w chorobie. Jak można przetrwać te wspólne chwile? Jak partnerzy mogą sobie nawzajem pomóc? Posłuchaj całej rozmowy.

"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.

(sm, pg)

Czytaj także

Złe wspomnienia, które kładą się długim cieniem na całym życiu

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2014 00:44
- To nawet nie jest propozycja, by jeśli spotyka nas coś złego, wyrzec się tego. Między wyrzec a rozpamiętywać, między całkowitą niepamięcią a nabraniem do tego stosunku dojrzałego, akceptacji i przyjęcia tego dramatu, jest ogromna różnica - wyjaśnia psychoterapeutka Ewa Woydyłło-Osiatyńska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Realny strach przed wojną? Nasze obawy przed najgorszym

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2014 14:00
Coraz więcej osób zaczyna się obawiać wojny, która przez ostatnie dziesięciolecia wydawała się czymś odległym. Jednak w związku z kryzysem na Ukrainie, strach przed konfliktem zbrojnym staje się coraz bardziej powszechny. Jak możemy sobie z nim poradzić?
rozwiń zwiń