Mądre rodzicielstwo. Jak nie faworyzować dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 00:40
Jak postępować, by dzieci nie czuły się o siebie zazdrosne? Jak nie faworyzować żadnego z potomków? - Należy przyglądać się dzieciom, by wiedzieć, co jest dla nich interesujące, i w którą stronę podążają ich potrzeby - mówi psycholog Patrycja Rzepecka.
Audio
  • Kiedy rodzice faworyzują jedno z dzieci (Problem z głowy/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Psycholog dziecięca Patrycja Rzepecka opowiada, że choć brat i siostra nie są przeciwnikami, to w jakimś stopniu rywalizują ze sobą. - Im dłużej pracuję z takimi problemami, że rodzeństwo się nie dogaduje, tym wyraźniej widzę, że trudno też jest tego uniknąć. Spowodowane to jest tym, że w tej najbliższej osobie, czyli rodzeństwie, widzimy często to, czego nam brakuje - opowiada specjalistka.
Jak dodaje Patrycja Rzepecka, w rywalizacji pomiędzy rodzeństwem, nie chodzi o rzeczy materialne, a bardziej o cechy i umiejętności. - Zawsze mówię, że jest się z jednych rodziców, ale to nie fabryka i to nie wychodzi tak samo. Rywalizacja, jak mi się wydaje, wynika z tego, że widzimy pewne rzeczy w naszym rodzeństwie, których w naszym przekonaniu nam brak, albo ich zazdrościmy, a temperamentalnie i osobowościowo trudno nam to osiągnąć i stąd najczęściej wynika rywalizacja - wyjaśnia psycholog.

Radio Freud na moje.polskieradio.pl >>>

Czy starsze dziecko zawsze powinno ustępować temu młodszemu? Czy stawianie grzeczniejszego dziecka jako wzór do naśladowania to dobry pomysł? Czy rodzice powinni wtrącać się w konflikt między dziećmi? Na te i inne pytania rozmawialiśmy z psycholog dziecięcą Patrycją Rzepecką.

W audycji usłyszeliśmy także opowieści sześciu sióstr i ich rodziców.

"Problem z głowy" poprowadziła Nina Karczmarewicz.

(sm/ag)

Czytaj także

Recepta na niepogodę. Jak nie ulegać depresyjnym nastrojom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 04:16
Dni są coraz krótsze, noce coraz chłodniejsze i z każdą chwilą coraz wyraźniej odczuwamy, że lato się już skończyło. Co można zrobić, by nie popaść w melancholię i jesienny smutek? Oto kilka cennych porad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwór a związek. Jak się od siebie nie oddalić w obliczu choroby?

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 16:00
Cierpienie, operacja i utrata piersi to tylko niektóre z kosztów, jakie niesie ze sobą rak piersi. Istnieją również przykre reperkusje tej chory, których nie można się spodziewać. - To, co spotyka wiele kobiet, to rozpad małżeństwa po chorobie - opowiada chorująca na raka Marta.
rozwiń zwiń