Dyscyplina i kara w wychowaniu. Jak uczyć dzieci zasad?

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 12:45
- Nie może być tak, że każemy dziecku coś zrobić, strasząc je. Takie wychowanie jest bezskuteczne, bo niczego sobie ono wówczas nie uświadamia - mówi Łukasz Ługowski, pedagog.
Audio
  • Kara i dyscyplina w wychowaniu (Problem z głowy/ Jedynka)
Karanie nie buduje relacji z rodzicami, a ją niszczy
Karanie nie buduje relacji z rodzicami, a ją niszczyFoto: Glow Images/East News

Psycholog Agnieszka Stein wyjaśnia, że są dwa podejścia do relacji z dziećmi: w kategoriach posłuszeństwa i nieposłuszeństwa oraz w kategoriach współpracy. Rodzice, którzy są zdania, że kary działają na ich dzieci, nie mają racji. - Jest to kij, który ma dwa końce, bo gdy rodzic nie patrzy i można się wyłamać, to one się wyłamują - komentuje pedagog.
Jak zatem powinny być komunikowane zasady? Zdaniem ekspertów, w sposób klarowny i możliwy do zaakceptowania dla dziecka. - Jeden z duńskich terapeutów twierdzi, że dzieci się wychowuje do 12. roku życia, a potem zbiera się owoce, bo mamy człowieka, którego w określony sposób ukształtowaliśmy - mówi Agnieszka Stein.
Goście są zgodni, że w udanej relacji z rodzicami najważniejszym elementem jest...
***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadziła: Nina Karczmarewicz

Goście: Agnieszka Stein (psycholog), Łukasz Ługowski (pedagog i dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT)

Data emisji: 6.03.2015

Godzina emisji: 21.14

W programie wykorzystano również wypowiedzi 16- i 17-latków na temat karania w dzieciństwie. Jakie metody uważają za najbardziej skuteczne z dzisiejszej perspektywy? Posłuchaj.

(sm, pg)

Czytaj także

Mądre rodzicielstwo. Jak nie faworyzować dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 00:40
Jak postępować, by dzieci nie czuły się o siebie zazdrosne? Jak nie faworyzować żadnego z potomków? - Należy przyglądać się dzieciom, by wiedzieć, co jest dla nich interesujące, i w którą stronę podążają ich potrzeby - mówi psycholog Patrycja Rzepecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest przepis na mądre rodzicielstwo?

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 02:29
- Jeżeli ktoś chciałby pokazać, jaka jest sytuacja, czy jak statystycznie wygląda porozumienie pomiędzy dziećmi a ich rodzicami to najkrótsza odpowiedź brzmi słabo - mówi dr Ewa Woydyłło.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kochać wystarczająco. Obalamy mity na temat miłości

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 04:08
Jak być szczęśliwym w miłości i stworzyć dobry związek? - Kochać wystarczająco dobrze, to tak jak w "Misiu", czyli na miarę naszych możliwości - mówi Nina Karczmarewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnica w związku. Jak wiele można ukryć przed partnerem?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 14:28
Gdzie są granice prywatności w związku? Czy możemy sobie pozwolić na małe sekrety? - Związek opiera się na szczerości, więc z tajemnicami nie należy przesadzać - uważa słuchacz Jedynki.
rozwiń zwiń