Jak trafić do dziecka, które zażywa narkotyki?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2015 01:51
- Moim zdaniem wielu rodziców żyje w innym świecie, mają znikomą wiedzę na ten temat i boją się o tym rozmawiać - mówi uczeń warszawskiego liceum.
Audio
  • Jak rozmawiać z dziećmi o narkotykach? (Problem z głowy/ Jedynka)
Dlaczego samo zakazanie sięgania po narkotyki zazwyczaj nie przynosi żadnego efektu? Co zrobić i jak zareagować kiedy dowiadujemy się, że dziecko przyjmuje środki odurzające?
Dlaczego samo zakazanie sięgania po narkotyki zazwyczaj nie przynosi żadnego efektu? Co zrobić i jak zareagować kiedy dowiadujemy się, że dziecko przyjmuje środki odurzające?Foto: Pixabay

Młodzi ludzie są zdania, że mówienie o próbach narkotykowych nauczycielom zamiast pomóc, może tylko zaszkodzić. By móc o tym powiedzieć rodzicom, potrzebują swobody i tego, by po takim oświadczeniu, nie spotkały ich przykre konsekwencje. - Jeżeli rodzic musi sobie uzmysłowić, że dziecko bierze narkotyki, a narkomania jest utożsamiana z tym, że jest to ktoś słaby, kojarzący się ze ćpunem, to wówczas wypiera się to automatycznie, a ważne by powiedzieć, że uzależnienie od narkotyków czy alkoholu to choroba, która dotyka wszystkich - mówi Patrycjusz Kosuń.

Czy każda używka jest ucieczką od rzeczywistości, jak powiedziała uczestniczka Jedynkowej sondy? W wieku gimnazjalnym pierwsze próby narkotykowe, jak podkreślają psychoterapeuci, to również eksperymenty, przekraczanie granic i podążanie za stanami, których bardzo byśmy chcieli doświadczać, m.in. radości, fascynacji i ciekawości.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Karczmarewicz

Goście: Lidia Krotoszyńska (psychoterapeutka), Patrycjusz Kosuń (psychoterapeuta), uczniowie warszawskiego liceum,

Data emisji: 15.05.2015

Godzina emisji: 21.14

sm/pg

Czytaj także

Autyzm u dzieci. "Im wcześniej nastąpi rozpoznanie, tym lepiej"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 02:43
Dla mamy Wiktorii, cierpiącej na autyzm pierwszym niepokojącym objawem był brak reakcji na imię. - Choć było to nasze drugie dziecko, nie zawsze chcieliśmy to widzieć - mówi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzieciństwo w cieniu katastrofy. Alienacja rodzicielska

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2015 03:10
- W pewnym momencie zorientowałem się, że mój przypadek nie jest wyjątkowy. Jest prawie milion ojców pozbawionych możliwości kontaktu z dziećmi - mówi Piotr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przemilczany temat poniżania kobiet. "Słowa też gwałcą"

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2015 23:55
- Bardzo lekceważymy wulgarne komentarze kierowane do kobiet w miejscach publicznych. Może się to wydawać błahe, ale ma to bardzo poważne konsekwencje - mówi Joanna Piotrowska.
rozwiń zwiń