Mniej rzeczy to więcej wspomnień. Jak być minimalistą?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2015 03:27
- Gdy wyrzuciłam zasuszone ślubne róże zdałam sobie sprawę, że wraca do mnie więcej ciepłych wspomnień - opowiada Anna Mularczyk-Meyer, autorka książki "Minimalizm po polsku".
Audio
  • Jak mając mniej, zyskać więcej? (Problem z głowy/ Jedynka)
To hoard to angielski termin na robienie zapasów, używany w odniesieniu do zwierząt, które gromadzą żywność na zimę. Jedynymi istotami, które gromadzą wszystko w nadmiernych ilościach i bez potrzeby, są ludzie
To hoard to angielski termin na robienie zapasów, używany w odniesieniu do zwierząt, które gromadzą żywność na zimę. Jedynymi istotami, które gromadzą wszystko w nadmiernych ilościach i bez potrzeby, są ludzieFoto: Glow Images/ East News

Wyświechtane hasło "mniej znaczy więcej" przypomina nam o tym, że nie zawsze kupujemy czy zbieramy to, czego potrzebujemy. - Jestem minimalistą, czyli miłośnikiem czystej przestrzeni i głębokiego oddechu, również w sferze intelektualnej. Robienie miejsca daje szansę na pojawienie się nowych bodźców - mówi Robert Rutkowski, psychoterapeuta.

Zdaniem Anny Mularczyk-Meyer, jeśli jest się przyzwyczajonym do sentymentalizmu i gromadzenia pamiątek w formie materialnej, to trudno się przestawić. - Te tendencje nie tkwią w nas samych, ale społeczeństwo je w nas bardzo mocno pogłębia - uważa autorka Prostego bloga.

W programie mówiliśmy o tym, co ma wspólnego gromadzenie rzeczy z ograniczaniem naszej wolności, opowiadaliśmy o przedmiotach, których się nie wyrzuca i wyjaśniliśmy na czym polega minimalizm.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Anna Mularczyk-Meyer (autorka książki "Minimalizm po polsku" i Prostego bloga), Robert Rutkowski (psychoterapeuta)

Data emisji: 26.10.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/ag

Czytaj także

Rozmowy o odchodzeniu. Tabu śmierci nie umiera?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 04:11
- Śmierć to jedyny uniwersalny temat, który nas jednoczy. Jesteśmy po prostu biologią, a ona musi się kiedyś zepsuć i musimy się do tego jakoś przygotować - mówi ks. Jan Kaczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstyd - przykre uczucie, które łączy nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 02:27
- Ze wstydem jest ciężko, ponieważ nawet jeśli dziecko jest onieśmielone, to rodzice każą mu to przełamać. Mamy trudność z akceptacją tego uczucia, a przecież jest to jedna z emocji, która jest w każdym z nas - mówi Marta Stasiełowicz, psycholog.
rozwiń zwiń