Nie traktujmy agresywnych dzieci jak problemu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:15
- Trzeba uświadamiać rodzicom, że dziecko nie jest winne, gdy reaguje agresją. Przyczyny trzeba szukać w otoczeniu, czasem to my nią jesteśmy – mówi psycholog Marta Stasiełowicz.
Audio
  • Jak pomóc agresywnym dzieciom? Radzą Marta Stasiełowicz, psycholog i Łukasz Ługowski pedagog i dyrektor warszawskiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT (Problem z głowy/Jedynka)
Nie jesteśmy w stanie pozbyć się agresji. Jeżeli ją wypieramy, to tracimy możliwość zarządzenia nią, poprzez werbalizację czy odreagowanie fizyczne.  Gdy w końcu wybuchamy ranimy siebie i innych - mówią goście audycji
Nie jesteśmy w stanie pozbyć się agresji. Jeżeli ją wypieramy, to tracimy możliwość zarządzenia nią, poprzez werbalizację czy odreagowanie fizyczne. Gdy w końcu wybuchamy ranimy siebie i innych - mówią goście audycjiFoto: Glow Images/East News

- Nie traktujmy siebie jak bezbłędnych bogów. Nie bójmy się przeprosić dziecka, przyznać się do błędu – dodaje Łukasz Ługowski, pedagog i dyrektor warszawskiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT. 

Jak dodaje agresja u dzieci, podobnie jak u dorosłych, najczęściej bierze się z bezradności. - Nie radzę sobie z jakimś aspektem rzeczywistości, więc robię się agresywny - wyjaśnia. Marta Stasiełowicz zwraca uwagę, że rodzice stosują przemoc werbalną w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy. - Robią to automatycznie, bo sami tego doświadczali. Poniżają, krytykują, wchodzą "z butami" w czyjąś prywatność, izolują dzieci – mówi gość Niny Karczmarewicz. 

Czytaj i słuchaj także >>
120-FEDQ66Q5R1200.jpg
Jak reagować na przemoc wobec dzieci?

Agresja jest nam potrzebna w życiu, jak mądrze z niej korzystać? Jak pomóc dzieciom, nastolatkom, które decydują się na próby samobójcze? Czego musimy się nauczyć o sobie i dlaczego wysłanie agresywnego dziecka do psychologa nie jest rozwiązaniem problemu, dowiesz się słuchając audycji.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Marta Stasiełowicz (psycholog) i  Łukasz Ługowski(pedagog i dyrektor warszawskiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii KĄT)

Data emisji: 9.11.2015

Godzina emisji: 23.13

gs/asz

Czytaj także

Śmierć i przemijanie. Trudne tematy w rozmowie z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 11:11
Kto ma większy problem w rozmowach o śmierci: dzieci czy dorośli? - Wydaje się, że dorośli, bo mamy większą świadomość, czym śmierć tak naprawdę jest, że jest nieodwracalna. Bardzo często sami nie jesteśmy w stanie jej zrozumieć, więc wydaje nam się, że bardzo trudno będzie to wytłumaczyć dziecku - mówi psycholog Dorota Zawadzka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzina zastępcza, czyli miłość pod specjalnym nadzorem

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2015 02:43
Rodzina zastępcza przejściowo za rodzinę biologiczną zajmuje się dziećmi. - Dziecko wraca z powrotem do rodziny biologicznej, tylko musi ona realizować warunki, które postawił jej sąd - mówi mama zastępcza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wstyd - przykre uczucie, które łączy nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2015 02:27
- Ze wstydem jest ciężko, ponieważ nawet jeśli dziecko jest onieśmielone, to rodzice każą mu to przełamać. Mamy trudność z akceptacją tego uczucia, a przecież jest to jedna z emocji, która jest w każdym z nas - mówi Marta Stasiełowicz, psycholog.
rozwiń zwiń