Gdy boli dusza. Jak rozpoznać depresję?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 01:30
Jej pierwsze objawy mogą umknąć naszej uwadze, choć niektórzy potrafią ją wyczuć w głosie. - Człowiek w depresji jest w rozpaczy i można to poznać po rysach twarzy - mówi cierpiący na tę chorobę pisarz Tomasz Jastrun.
Audio
  • Jak rozróżnić chandrę od postępującej depresji? (Problem z głowy/ Jedynka)
Jak rozróżnić chandrę od postępującej depresji? Jakie zachowania bliskich są sygnałem ich choroby?
Jak rozróżnić chandrę od postępującej depresji? Jakie zachowania bliskich są sygnałem ich choroby? Foto: Glow Images/East News

Przygnębienie w listopadzie jest powszechnym stanem, choć bywa, że chandra jest pierwszym symptomem depresji. Osłabienie, poczucie senności, zmęczenie i brak chęci do życia bywają pierwszymi oznakami tej choroby. Mówi się o depresji, że jest niemocą duszy i niezgodą na to, co nas otacza. Dla tych, którzy mają problem, by podnieść się z łóżka, wszystko wydaje się trudne, przerastają ich najprostsze rzeczy jak ugotowanie wody na herbatę.

Anna Morawska, autorka książki "Twarze depresji” przyznaje, że depresja ma wiele oblicz i każdy z przypadków jest inny. Na jej przebieg wpływają też zmiany zachodzące w świecie. - Żyjemy długo, niehigienicznie, a Polska i świat bardzo się zmieniają. Dziś ciemna strona mocy i charakter tej choroby jest odmienny od opisanego w książkach - mówi profesor Bartosz Łoza, psychiatra.

Jakie sygnały świadczą o początkach choroby? Co boli najbardziej i gdzie zgłosić się, gdy zaniepokoi nas własny stan lub cierpienie kogoś znajomego? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Problem z głowy

Prowadzi: Nina Harbuz-Karczmarewicz

Goście: Anna Morawska (autorka książki "Twarze depresji), Urszula Kitlasz (jedna z bohaterek książki, cały czas lecząca się na depresję), profesor Bartosz Łoza (psychiatra)

Data emisji: 23.11.2015

Godzina emisji: 23.14

sm/asz

Czytaj także

Przerażający smutek i brak chęci do życia. Depresja - choroba naszych czasów

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2014 05:09
- Depresji bliżej jest do załamania, choć może osiągać poziom nasilenia, który jest już chorobą psychiczną. Najczęściej jest to pewien zespół objawów, które współwystępują u pewnej osoby przez dłuższy czas - wyjaśnia dr Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie dajcie się depresji. Nasze serca nie lubią być smutne

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:03
Częściej na depresję, zwłaszcza nawracającą, cierpią kobiety. Ta choroba jednak nie wybiera, nikt nie jest wyłączony z ryzyka. Może dotknąć wszystkich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie traktujmy agresywnych dzieci jak problemu

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2015 12:15
- Trzeba uświadamiać rodzicom, że dziecko nie jest winne, gdy reaguje agresją. Przyczyny trzeba szukać w otoczeniu, czasem to my nią jesteśmy – mówi psycholog Marta Stasiełowicz.
rozwiń zwiń