Za piosenkę dla Majki Jeżowskiej środowisko muzyczne skoczyło mu do gardła

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2013 17:13
- "Od rana mam dobry humor" napisałem dla 17-letniej Majki, która później pojechała z nią do Opola. A tam zrobiła się dzika awantura - opowiadał Andrzej Kuryło, autor tekstów, bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic".
Audio
  • Andrzej Kuryło: "Dopóki jesteś" powstała z wierszyka (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło: z Urszulą Sipińską połączył mnie Okudżawa (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło: za "Od rana mam dobry humor" środowisko skoczyło mi do gardła (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło: dzięki "Są takie dni w tygodniu" i "Pamiętam nas" Sipińska pokazała nowe oblicze (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło: z Romualdem i Romanem wypędzano nas z radia (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło o współpracy z Krzysztofem Klenczonem (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło o swoich piosenkach na festiwalu w Kołobrzegu (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło o współpracy z Ireną Santor (Bez Tajemnic/Jedynka)
  • Andrzej Kuryło o wspólnych imprezach z zespołem Skaldowie (Bez Tajemnic/Jedynka)
Majka Jeżowska. XIX Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. 1981-06-26.
Majka Jeżowska. XIX Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. 1981-06-26. Foto: PAP/Krzysztof Świderski

Andrzej Kuryło, autor ponad 500 tekstów do piosenek wykonywanych przez polskich wykonawców i zespoły, na przełomie lat 70. i 80. był już zawodowym i uznanym tekściarzem. Piosenka, którą napisał dla Marii Jeżowskiej znalazła się na jej pierwszej autorskiej płycie "Jadę w świat", wydanej w 1981 roku.

Lipnicka, Prońko, Piaseczny  - gwiazdy muzyki o sobie >>>

Gdy utwór "Od rana mam dobry humor" pojawił się w Opolu wyjęto go z konkursu premier, zrobiono szlagier na całą Polskę, a autorowi zarzucono chwalenie PRL-owskiej rzeczywistości. Jak wspomina Andrzej Kuryło w cyklu "Bez tajemnic " , w tym czasie na półkach polskich sklepów stały tylko ocet i oliwa. Jak więc w tych warunkach można podśpiewywać:

Od rana mam dobry humor
Z równowagi nic dziś nie wyprowadzi mnie
Nie martwi mnie byle głupstwo
Sympatycznych nieznajomych mijam w drzwiach
?

- Tłumaczyłem, że nie ma w tym nic politycznego, że utwór był pisany dla dziewczyny, która ma dobry humor, bo jest młodziutka. Nie dano mi żyć - wspomina gość weekendu z gwiazdą. Sytuacja się w końcu wyjaśniła, ale złe wspomnienia zostały.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Później Majka Jeżowska nagrała ten utwór także w wersji country, która autorowi tekstu podoba się nawet bardziej. A jakie wspomnienia wiążą się ze współpracą z innymi polskimi muzykami? Zapraszamy do słuchania kolejnych fragmentów rozmowy z Andrzejem Kuryłą.

- - -

Andrzej Kuryło , poeta i tłumacz tekstów Bułata Okudżawy, jako autor tekstów debiutował we wczesnych latach 60. Już w 1964 piosenka z jego tekstem - "Podzwonne dla Edith Piaf" przyniosła mu wyróżnienie na II KFPP w Opolu. Pisał m.in. dla Anny Jantar, Trzech Koron , Skaldów, Zbigniewa Wodeckiego , Haliny Kunickiej, Urszuli Sipińskiej, Andrzeja Rybińskiego, Majki Jeżowskiej, Partity i Homo Homini.

Wywiad Zbigniewa Zeglera z Andrzejem Kuryłą prezentować będziemy 21 i 22 grudnia w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Towarzyszyć nam będą przeboje, do których teksty napisał bohater cyklu.

(asz)

Czytaj także

Jacek Cygan pamięta, jak Seweryn Krajewski pokiwał głową

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2013 12:00
Jacek Cygan, twórca ponad tysiąca tekstów piosenek, zdradza w cyklu "Bez tajemnic", jak powstał przebój "Baw mnie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2013 17:14
- Nagrywaliśmy tę piosenkę pod ogromną presją. Film "Ogniem i mieczem" był już gotowy, ale nie było do końca pewne czy reżyser Jerzy Hoffman zaakceptuje nasz utwór - mówił w Jedynce Jacek Cygan, bohater cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń