X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Małgorzata Niemen: Czesław nie pojmował obłudy, stąd utwór "Dziwny jest ten świat"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 17:06
- To nie jest song przeciw wojnie w Wietnamie. Chciałabym to sprostować, bo często używa się go do reportaży. Tu chodzi o relacje międzyludzkie - mówiła Małgorzata Niemen w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
Audio
  • Małgorzata Niemen o tym, jak powstał utwór "Dziwny jest ten świat" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o etapach w twórczości Czesława (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o samoświadomości i podejściu Czesława do własnej twórczości (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen: jeśli chodzi o sztukę Czesław był bezkompromisowy (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Małgorzata Niemen o tym, dlaczego Czesław nie zrobił światowej kariery (Bez tajemnic/Jedynka)
Czesław Niemen
Czesław NiemenFoto: PAP Roman Koszowski

Dziennikarka radiowej Jedynki Maria Szabłowska wspominała, jak po pierwszych sukcesach Czesława Niemena jego twórczość i on sam stawali się obiektami ataków. Zdaniem żony muzyka, z którą rozmawiamy o życiu i twórczości Niemena w cyklu "Bez tajemnic", wynikało to z trudności w zaklasyfikowaniu go. - Czesław im umykał, ale na to nie zważał, robił swoje. Nie przejmując się, komponował swoje "awangardy" - powiedziała Małgorzata Niemen.

Małgorzata poznaje Czesława Niemena: nie od razu zaiskrzyło - Bez tajemnic cz. 1. >>>

Niestety bardzo wcześnie artysta przekonał się, że podobne problemy istnieją w relacjach międzyludzkich, że co innego ludzie mówią w jego obecności, a co innego za plecami. - Jako człowiek ze Starych Wasiliszek, prostolinijny, kompletnie nie mógł tego pojąć. Ta dwulicowość i obłuda bardzo go zabolały. Stąd "Dziwny jest ten świat" - wyjaśnił gość Jedynki.

Miesiąc Czesława Niemena w "Muzycznej Jedynce" >>>

Muzyczne przemiany Niemena nastręczały trudności nie tylko dziennikarzom, ale i publiczności. Gdy muzyk już tworzył progresywnego rocka, fani wciąż domagali się, by śpiewał "Pod papugami", "Obok nas" albo "Czy mnie jeszcze pamiętasz?". - Czesław w pewnym momencie miał trochę dość przypisania go do lat 60. Dla każdego twórcy byłby to pewien ubezwłasnowolniający krok wstecz. Z jednej strony trzeba zrozumieć fanów, ale z drugiej powinno się dostrzegać twórców, którzy szukają, rozwijają się, i próbować przedstawiać ich nowsze dokonania - mówiła Małgorzata Niemen.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Przez jednych nierozumiany, przez innych ten multiinstrumentalista i kompozytor był niemal wielbiony. Jak reagował na przesadne objawy sympatii i jak poczucie wartości przekładało się na jego twórczość? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy!

Gwiazdy bez tajemnic - słuchaj w każdą sobotę i niedzielę >>>

(asz/mm)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dziwne losy "Snu o Warszawie". Gaszyński: mój tekst jest tylko dodatkiem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 08:03
- Ten utwór powstawał błyskawicznie, ale rozwijał się bardzo długo. Zwykle przebojem staje się piosenka w miesiąc, dwa albo trzy po napisaniu. Lub nie staje się nim w ogóle. A ze "Snem o Warszawie" było zupełnie inaczej - mówił w Jedynce Marek Gaszyński, autor tekstów polskich przebojów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W "Muzycznej Jedynce" przypominamy znaną i mniej znaną twórczość Niemena

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 23:59
Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. 17 stycznia minęło 10 lat od jego śmierci. Miesiąc, jaki łączy te daty spędzimy w "Muzycznej Jedynce" z Czesławem Niemenem, jednym z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata poznaje Czesława Niemena: nie od razu zaiskrzyło

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 15:24
- Zadziałał na mnie, ale pomyślałam, że to bez sensu - jakaś tam Małgosia, a tutaj wielki artysta - powiedziała Małgorzata Niemen. W cyklu radiowej Jedynki "Bez Tajemnic" wspominała swoje pierwsze spotkania z Czesławem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obok nas" Czesława Niemena na szczycie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2014 22:38
Na pierwszym miejscu 68. notowania listy "Przebojów Przyjaciół Radiowej Jedynki" znalazł się singiel Czesława Niemena z 1968 roku. Pierwsza trójka zestawienia to prawdziwie mistrzowski skład.
rozwiń zwiń