Bez tajemnic: Kuba Sienkiewicz ujawnia przepis na dobrą piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 16:06
Jego zdaniem najlepsze utwory rodzą się w jednej chwili - w tym samym momencie pojawia się pomysł na tekst, interpretację i melodię. - Te wysiedziane i wymęczone najczęściej lądują w koszu na śmieci - powiedział lider Elektrycznych Gitar w Jedynkowym cyklu "Bez Tajemnic".
Audio
  • Kuba Sienkiewicz o przepisie na dobrą piosenkę (Bez tajemnic/jedynka)
  • Kuba Sienkiewicz o przeboju "Jestem z miasta" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Kuba Sienkiewicz o płycie Elektrycznych Gitar "Historia" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Kuba Sienkiewicz o piosence "Moje szczęki" (Bez tajemnic/Jedynka)
Kuba Sienkiewicz w studiu Polskiego Radia
Kuba Sienkiewicz w studiu Polskiego RadiaFoto: T.Jaremczak/Polskie Radio

Z doświadczenia Kuby Sienkiewicza wynika, że najlepszych kawałków nie trzeba później specjalnie poprawić. - To charakteryzuje piosenkę, która się długo broni i zostaje na lata - wyjaśnił muzyk.

Weekend z gwiazdą: Niemen, Turnau, Kazik, Manzarek, De Mono, Bartosiewicz >>>

Do takich piosenek Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar należy z pewnością "Człowiek z liściem na głowie". - Zastosowałem w niej podobny chwyt, jak w piosence "Koniec", refren jest o czymś innym niż zwrotka - przyznał artysta. Opisuje w niej sytuację z autobusu linii "A" przejeżdżającego wzdłuż placu Defilad w Warszawie. - Obrazek z życia, bez żadnego wydziwiania. Po prostu fotografia - tłumaczył muzyk w rozmowie z Izą Żukowską.

Do prawdziwych hitów Elektrycznych Gitar należy też "Jestem z miasta”. Pomysł na nią pochodzi jeszcze z lat 80. XX wieku, gdy Kuba Sienkiewicz poznał poetę i kompozytora Jacka Kleyffa. - Zaproponował mi wyjazd na Lubelszczyznę do ekologicznej wioski, w której mógłbym żyć i pracować w zgodzie z naturą. Poczułem, że nie jestem na to gotowy - powiedział Sienkiewicz.

Jak wytłumaczył, piosenkę napisał odreagowując stres związany z tym, że nie przystał na propozycję.

Wywiad Izy Żukowskiej z Kubą Sienkiewiczem prezentujemy 5 i 6 kwietnia w cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55). Zapraszamy do słuchania fragmentów rozmowy oraz towarzyszącej im muzyki Kuby Sienkiewicza i Elektrycznych Gitar.

tj/asz

Czytaj także

Klawiszowiec The Doors: Morrison "skończył się" w Paryżu. Dziwna śmierć, dziwne zniknięcie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 13:09
- Miałem nadzieję, że za kilka miesięcy Jim wróci z Paryża i będziemy razem pracować. Mieliśmy się spotkać i latem 1971 roku znów nagrywać. Ale on nie wrócił. Nie wiemy, co tam się stało - o ostatnim okresie działalności The Doors mówił w archiwalnym wywiadzie Ray Manzarek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czesław Niemen: przetrwałem dzięki polskości

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 08:24
– Szkoła była rosyjska. O języku białoruskim nie było mowy, a o polskim tym bardziej – wspominał artysta swoje dzieciństwo. Gdyby żył, 16 lutego obchodziłby 75. rocznicę urodzin. Natomiast 17 stycznia minęło dziesięć lat od jego śmierci. Miesiącowi, jaki łączy te daty, patronował w "Muzycznej Jedynce" Czesław Niemen, jeden z największych współczesnych polskich muzyków i kompozytorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kazik: historia "Do Ani" zaczęła się w prima aprilis

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2014 00:48
- Piosenka "Do Ani" powstała dużo wcześniej niż ogół słuchaczy miał okazję ją poznać. Był 1 kwietnia 1983 roku. Razem z dwoma kolegami nagrywaliśmy nie do końca poważne wersje różnych piosenek - mówił w Jedynce Kazik Staszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olek Klepacz: muzyka była moją psychoterapią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 10:00
- Musiałem poradzić sobie w moim życiu z etapem pod tytułem "depresja". Na szczęście odnalazłem już radość. Ważne jest to, co tu i teraz, nie warto rozmyślać o tym, co jutro, to się i tak stanie - mówił Olek Klepacz w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Turnau: wyemigrowałem muzycznie z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 18:13
- Moja krakowskość jest gruntem i fundamentem. Nie jest jednak jedyną rzeczywistością - powiedział w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" pochodzący z Krakowa kompozytor, wokalista i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

De Mono: podczas pierwszej wizyty w studiu usłyszeliśmy, że nic z nas nie będzie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 09:56
- W czasie tamtej sesji nagraliśmy chyba w sumie trzy utwory. To było nasze pierwsze zetknięcie z profesjonalnym studiem - mówił w Jedynce Piotr Kubiaczyk, basista De Mono.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Zieliński i osobiste wyznanie, które dało tytuł płycie Skaldów

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 15:11
- W piosence "Harmonia świata" opowiadam o wspólnym życiu z moją żoną przez wiele, wiele lat. To mój bardzo autorski utwór. Jestem nie tylko autorem tekstu, ale i kompozytorem - mówił w radiowej Jedynce Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie.
rozwiń zwiń