Izabela Skrybant: kształciłam się na śpiewaczkę operetkową

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 16:11
- Chciałam być lotnikiem, albo oficerem marynarki. Ojciec, który był organistą, jednak się nie zgodził i posłał mnie do liceum muzycznego - wspomina w Jedynce początki swojej kariery Izabela Skrybant-Dziewiątkowska, późniejsza wokalistka Tercetu Egzotycznego.
Audio
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska o początkach swojej kariery (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska o pierwszych koncertach Tercetu Egzotcyznego w USA (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska o piosence Żegnaj Pamelo (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska o Tercecie Egzotycznym (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska o muzyce latynoamerykańskiej (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska o swoich scenicznych kreacjach (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska i pewna finansowa tajemnica (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Izabela Skrybant-Dziewiątkowska o amerykańskich sukcesach Tercetu Egzotycznego (Jedynka/Bez tajemnic)
Izabela Skrybant-Dziewiątkowska
Izabela Skrybant-DziewiątkowskaFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

W szkole Izabela Skrybant nauczyła się grać na altówce. Natomiast prywatnie pobierała lekcje śpiewu. Dostała się do operetki, gdzie otrzymała propozycję zagrania głównej roli w polskiej prapremierze "Mów mi Teo". - Nie musiałam już altówki męczyć, ani altówka mnie nie męczyła - powiedziała artystka. Po roku występów, mając przygotowanie wokalne i naturalne zdolności, mogła już śpiewać wszystkie arie.

Właśnie w operetce zauważył ją Zbigniew Dziewiątkowski. - Przyszedł na premierę, podobno zachwycił się i oczarował. Powaliło go, gdy mnie zobaczył - śmiała się piosenkarka. Jak tłumaczyła w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic", na początku nieufnie podeszła do jego propozycji wspólnych występów. - Całe życie byłam ostrożna. Wiedziałam, że mężczyźni za mną się oglądają. Okazało się, że oferta była jednak poważna - przyznała.

Tercet Egzotyczny powstał w 1963 roku. Główny wokal objęła w nim właśnie Izabela Skrybant, żona Zbigniewa Dziwiątkowskiego, gitarzystą został Mieczysław Metelski, którego zastąpił później Zbigniew Adamkiewicz. Na sukces muzycy nie musieli długo czekać. - Zbyszek miał głowę do biznesu. Pomocna była też jego perfekcyjna znajomość języków obcych: francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, angielskiego - wyliczała w rozmowie z Marią Szabłowską wokalistka Tercetu Egzotycznego. Dla Europy odkrył ich na koncercie w Berlinie Zachodnim John Bardel, który był też menadżerem Toma Jonesa. - Od tego momentu zaczęła się nasza kariera. Cała Europa była u naszych stóp - wspominała w Jedynce piosenkarka.

Bez tajemnic: Skaldowie, Skawiński, De Mono o sobie >>>

Natomiast karierę w USA zawdzięczają w dużym stopniu polonijnemu menadżerowi Janowi Wojewódce. Pierwszy raz wyjechali do Ameryki z plejadą polskich gwiazd jak Skaldowie, Hanna Bielicka, Jerzy Połomski, Partita. Wizyta zakończyła się sensacyjną recenzją w The New York Times, której autor stwierdził, że Tercet Egzotyczny wykonuje utwór "Cu-cu-ru-cu-cu Paloma" lepiej niż Harry Belafonte. Podczas następnej wizyty w USA Tercet wystąpił już w najbardziej prestiżowych salach amerykańskich miast, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall.

Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy Marii Szabłowskiej z Izabelą Skrybant-Dziewiątkowską.

tj, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jerzy Połomski: męczył mnie nadmiar samokrytyki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 14:58
- Nigdy nie słuchałem swoich płyt w zaciszu domowym. Za dużo miałem krytycznych uwag, bo zawsze za wcześnie odpędzano mnie od mikrofonu. A ja chciałem jeszcze powtarzać - mówił w Jedynce kilka dni po swoich 80. urodzinach Jerzy Połomski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tercet Egzotyczny nie chciał współpracować z SB

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 12:13
Występy dwóch gitarzystów w wielkich sombrerach i wokalistki śpiewających piosenki w duchu latynoskim przez niektórych krytyków były nazywane "uosobieniem kiczu". Izabela Skrybant-Dziewiątkowska wyjaśnia w radiowej Jedynce, że była to zemsta za odmowę współpracy ze służbami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bez tajemnic: Kuba Sienkiewicz ujawnia przepis na dobrą piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 16:06
Jego zdaniem najlepsze utwory rodzą się w jednej chwili - w tym samym momencie pojawia się pomysł na tekst, interpretację i melodię. - Te wysiedziane i wymęczone najczęściej lądują w koszu na śmieci - powiedział lider Elektrycznych Gitar w Jedynkowym cyklu "Bez Tajemnic".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skawa i kobiety: moja największa przygoda to Agnieszka Chylińska

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2014 16:06
- Lubię partnerować innym osobom w graniu, być muzykiem sesyjnym, czasem stanąć w drugim planie. Moja największa życiowa przygoda ze śpiewającą kobietą to niewątpliwie wspaniały zespół O.N.A. - mówił w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" Grzegorz Skawiński.
rozwiń zwiń