W szkole Izabela Skrybant nauczyła się grać na altówce. Natomiast prywatnie pobierała lekcje śpiewu. Dostała się do operetki, gdzie otrzymała propozycję zagrania głównej roli w polskiej prapremierze "Mów mi Teo". - Nie musiałam już altówki męczyć, ani altówka mnie nie męczyła - powiedziała artystka. Po roku występów, mając przygotowanie wokalne i naturalne zdolności, mogła już śpiewać wszystkie arie.
Właśnie w operetce zauważył ją Zbigniew Dziewiątkowski. - Przyszedł na premierę, podobno zachwycił się i oczarował. Powaliło go, gdy mnie zobaczył - śmiała się piosenkarka. Jak tłumaczyła w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic", na początku nieufnie podeszła do jego propozycji wspólnych występów. - Całe życie byłam ostrożna. Wiedziałam, że mężczyźni za mną się oglądają. Okazało się, że oferta była jednak poważna - przyznała.
Tercet Egzotyczny powstał w 1963 roku. Główny wokal objęła w nim właśnie Izabela Skrybant, żona Zbigniewa Dziwiątkowskiego, gitarzystą został Mieczysław Metelski, którego zastąpił później Zbigniew Adamkiewicz. Na sukces muzycy nie musieli długo czekać. - Zbyszek miał głowę do biznesu. Pomocna była też jego perfekcyjna znajomość języków obcych: francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, angielskiego - wyliczała w rozmowie z Marią Szabłowską wokalistka Tercetu Egzotycznego. Dla Europy odkrył ich na koncercie w Berlinie Zachodnim John Bardel, który był też menadżerem Toma Jonesa. - Od tego momentu zaczęła się nasza kariera. Cała Europa była u naszych stóp - wspominała w Jedynce piosenkarka.
Bez tajemnic: Skaldowie, Skawiński, De Mono o sobie >>>
Natomiast karierę w USA zawdzięczają w dużym stopniu polonijnemu menadżerowi Janowi Wojewódce. Pierwszy raz wyjechali do Ameryki z plejadą polskich gwiazd jak Skaldowie, Hanna Bielicka, Jerzy Połomski, Partita. Wizyta zakończyła się sensacyjną recenzją w The New York Times, której autor stwierdził, że Tercet Egzotyczny wykonuje utwór "Cu-cu-ru-cu-cu Paloma" lepiej niż Harry Belafonte. Podczas następnej wizyty w USA Tercet wystąpił już w najbardziej prestiżowych salach amerykańskich miast, m.in. w nowojorskiej Carnegie Hall.
Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy Marii Szabłowskiej z Izabelą Skrybant-Dziewiątkowską.
tj, pg