X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzesimir Dębski i "Dumka na dwa serca": Ukraińcy oskarżali mnie o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 07:00
- Na Ukrainie chcą, jak to młode narody, żeby wszystko było ich, także "Hej, sokoły". Zostałem więc posądzony, że w "Dumce na dwa serca" wykorzystana została ukraińska melodia ludowa - mówił w Jedynce Krzesimir Dębski, kompozytor i producent muzyczny.
Audio
  • Krzesimir Dębski o piosence "Dumka na dwa serca" z filmu "Ogniem i mieczem" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzesimir Dębski o piosence "Zmysły precz" z filmu "Kingsajz" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzesimir Dębski o piosence "O czym marzą dziewczyny" do teksu Jacka Cygana (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzesimir Dębski o tym, jak powstawała piosenka z serialu "Na dobre i na złe" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzesimir Dębski o bajkowej "Rzece marzeń" w wykonaniu Beaty Kozidrak (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Krzesimir Dębski o piosence "Istrian Sideways" wykonywanej z zespołem String Connection (Bez tajemnic/Jedynka)
Krzesimir Dębski
Krzesimir DębskiFoto: W. Kusiński/PR

Tymczasem, jak tłumaczył bohater cyklu "Bez tajemnic" , wschodnia nuta jest w jego przypadku czymś jak najbardziej naturalnym. - Moja rodzina pochodzi z Kresów, od pokoleń jestem stuprocentowym Kresowianinem. Nie musiałem więc studiować muzyki wschodniej ani specjalnie przygotowywać się do tego tematu - podkreślał Krzesimir Dębski . A żeby było ciekawiej - przewodni temat melodii powstał... na Majorce.

Jacek Cygan: zamiast "Dumki na dwa serca" mogła być katastrofa >>

Kompozytor zdradził, że pracując nad "Dumką na dwa serca" chciał, by utwór ten miał inną postać, niż ta śpiewana przez Edytę Górniak i Mieczysława Szcześniaka. - Chciałem, żeby było bardziej poważnie, z orkiestrą symfoniczną. Prawa rynku są jednak podobno takie, że musi być prościej. Ja się z tym nie zgadzam, ale tak się stało - przyznał Krzesimir Dębski. On sam, jako że jest także skrzypkiem i dyrygentem, "Dumkę" w wersji symfonicznej wykonuje od czasu do czasu w filharmoniach.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Weekend z gwiazdą : Sienkiewicz, Drupi, Lipnicka, Manzarek, Turnau i in. o sobie >>>

Gość Jedynki jest także autorem muzyki do piosenki "Zmysły precz" z filmu "Kingsajz". Po latach utwór ten dostał nowe życie dzięki raperowi Pei, który wykorzystał motyw z niego w piosence "Na dnie". - Dostał na to moją zgodę. Co ciekawe, w internecie często spotykam się z pretensjami młodych ludzi, że ukradłem Pei ten utwór - śmiał się kompozytor.

Kto i gdzie wykonuje "Dumkę" na pile elektrycznej? Skąd Krzesimir Dębski czerpie natchnienie do swoich afrykańskich utworów? Zapraszamy do wysłuchania fragmentów rozmowy, którą prowadził Zbigniew Krajewski.

Zapraszamy do słuchania kolejnych fragmentów wywiadu z Krzesimirem Dębskim w cyklu "Bez tajemnic" przez całą sobotę 26 kwietnia (co godzinę od 11.55 do 20.55) i w niedzielę 27 kwietnia (od 13.55 do 20.55).

pg/asz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzesimir Dębski: nie chciałem dokładać horroru "Syberiadzie”

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 16:13
Jak napisać muzykę do filmu, opowiadającego o dramatycznych losach narodu? – Wiedziałem, że nie mogę widzów dodatkowo straszyć, bo temat sam w sobie jest bardzo ciężki – mówił kompozytor w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dumka na dwa serca" - emocje pod napięciem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 01:10
"Dumkę" znała i nuciła nie tylko cała Polska, ale i nasi sąsiedzi wschodni sąsiedzi, a ukraińscy słuchacze uważali za swój ludowy utwór. O mniej znanych faktach dotyczących przeboju Edyty Górniak i Mietka Szcześniaka opowiada Adam Halber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski: muzyka niepoważna zszargała mi opinię

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 19:00
- Czasem pisałem jakąś piosenkę w ciągu kilku minut. I niestety to ona stawała się bardzo popularna, przykrywając tę twórczość, która jest dla mnie naprawdę ważna - mówił w Dwójce Krzesimir Dębski, kompozytor, skrzypek jazzowy i dyrygent.
rozwiń zwiń