Adam Nowak: jeśli nie ma głębszej wartości, warto żyć dla samego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 20:50
Lider Raz Dwa Trzy z biegiem lat - jak sam przyznaje - mniej interesuje się egzystencjalizmem, a bardziej duchowością i dobrymi emocjami, bo "najważniejsze dzieje się między ludźmi".
Audio
  • "I tak warto żyć" - czyli afirmacja życia według Adama Nowaka (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Sufit" - Adam Nowak przeciw prawdom kategorycznym (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Jeszcze długo w noc" - budowanie bezpiecznej chwili, która pozwala przetrwać ciszę (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Pod niebem pełnym cudów" - czyli piosenka o dobrodziejstwie otwartych okien (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "W wielkim mieście" - osobista kolęda Adama Nowaka z odniesieniem do Jan XXIII (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Talerzyk" okrzyknięty hymnem młodego pokolenia i dolary od Jana Kantego (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Czekam i wiem" - 20 lat temu Adam Nowak starał się zrozumieć, czy to, co w nim, dzieje się naprawdę (Bez tajemnic/Jedynka)
  • "Czarna Inez" - dramatyczna piosenka z piekiełka (Bez tajemnic/Jedynka)
Adam Nowak. Koncert zespołu Raz Dwa Trzy
Adam Nowak. Koncert zespołu Raz Dwa TrzyFoto: PAP/TVP/Ireneusz Sobieszczuk

O tym w jakich okolicznościach powstawały najbardziej znane przeboje zespołu opowiadał w Jedynce.

Z potrzeby afirmacji życia powstał m.in. tekst piosenki "Nikt nikogo (I tak warto żyć)". - Chciałem opowiedzieć światu o tym, że prócz tego, że możemy być w środku smutni, załamani i przegrani, to warto wstać, podnieść się i cały czas warto żyć. Bo życie jest niezwykłe - opowiada Adam Nowak . Co ciekawe, piosenka, która okazał sie jednym z największych hitów zespołu, w ogóle nie miała się znaleźć na płycie "Cztery". - Podejrzewaliśmy ją, że jest zbyt oczywista, narzekaliśmy na nią - wspominał bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic" .

Na kolejnej płycie pojawiły się teksty, które również przekonują, że nie jest tak źle na świecie, ale w nieco innym tonie. - W piosence "Jeszcze długo w noc (Nie będziemy)" chodziło o kameralną, intymną chwilę, którą można spędzić razem. I że wspólnie buduje się za pomocą dobrych emocji i duchowości bezpieczną chwilę, która pozwala przetrwać ciszę - wyjaśnia w rozmowie z Izą Żukowską.

Raz Dwa Trzy na składance "Przeboje Muzycznej Jedynki po polsku" >>>

Wędrować i poszukiwać Adam Nowak próbuje także w pojedynkę - pisząc. Utwór "Pod niebem pełnym cudów" zrodził się z pytania, czy jego zamyślenie nad światem ma jakąś wartość. Natomiast przekonanie, że nie trzeba negować tego, co nam się nie podoba, a robić swoje, nabrało praktycznego wymiaru w kolędowej piosence "W wielkim mieście". - Nie bardzo znosiłem dostojny tryb śpiewania pieśni religijnych. Zgodnie z tym, co powiedział kiedyś Jan XXIII , napisałem własną - wyjaśnił. Papież, dziś już święty, był bowiem przekonany, że nie trzeba zakazywać dobrych książek antykościelnych, ale pisać jeszcze lepsze.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Co Adam Nowak robił na targu o 6 rano? Dlaczego "Talerzyk" został okrzyknięty hymnem młodego pokolenia, a Adam Nowak dostał dolary od Jana Kantego Pawluśkiewicza? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów rozmowy.

Kolejne spotkania z wokalistą zespołu Raz Dwa Trzy w niedzielę 25 maja, co godzinę od 10.55. Zapraszamy.

/

(asz/mc)

Zobacz więcej na temat: koncert MUZYKA Raz Dwa Trzy

Czytaj także

Kuba Sienkiewicz jako Piotruś Pan? "Pasowałoby to do mnie"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 09:00
- Piosenka "Nie urosnę" pokazuje życie z perspektywy małego dziecka, które obserwuje świat dorosłych i nie chce się zestarzeć. Jeśli na to przystanie, wejdzie w świat, który budzi w nim grozę - opowiadał lider Elektrycznych Gitar w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzesimir Dębski i "Dumka na dwa serca": Ukraińcy oskarżali mnie o plagiat

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2014 07:00
- Na Ukrainie chcą, jak to młode narody, żeby wszystko było ich, także "Hej, sokoły". Zostałem więc posądzony, że w "Dumce na dwa serca" wykorzystana została ukraińska melodia ludowa - mówił w Jedynce Krzesimir Dębski, kompozytor i producent muzyczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Korzyński: Piotr Fronczewski opierał się przed rolą Franka Kimono

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 12:00
- Dopiero po nagraniu pierwszej piosenki "King Bruce Lee Karate Mistrz" Fronczewski dał się namówić, a nawet zaczęło mu się podobać - powiedział w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic" słynny kompozytor Andrzej Korzyński.
rozwiń zwiń