Adam Nowak: kiedyś piosenki Osieckiej źle mi się kojarzyły

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 19:20
- W latach 80. często jeździłem do Wrocławia, gdzie jako widz oglądałem występy w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Towarzyszyło mi uczucie, że teksty Agnieszki Osieckiej są używane do aktorsko-patriotycznego oddziaływania na ludzi w garniturach - mówił w radiowej Jedynce Adam Nowak.
Audio
  • Adam Nowak o płycie z piosenkami Agnieszki Osieckiej (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o piosence "Czy te oczy mogą kłamać" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o piosence "Nie tylko dla Ciebie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o piosence "Trudno nie wierzyć w nic" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o piosence "Jutro możemy być szczęśliwi" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o piosence "Nazywaj rzeczy po imieniu" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o piosence "Idź swoją drogą" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o piosence "Tak mówi Pismo" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Adam Nowak o płycie"Młynarski" (Bez tajemnic/Jedynka)
Adam Nowak
Adam NowakFoto: PAP/Paweł Kula

- Ta ekskluzywność i pewien rodzaj zadęcia nie podobały mi się - wyznaje.

Między innymi dlatego, gdy zespół Raz Dwa Trzy otrzymał propozycję zagrania koncertu z okazji 5. rocznicy śmierci Agnieszki Osieckiej, Adam Nowak początkowo był przeciwny. Gdy już się zgodził, chciał wykonać tylko dwie piosenki jej autorstwa, które znał na pamięć: "Balladę dla okruszka" i "Miasteczko Bełz". Zdanie zmienił pod wpływem perkusisty zespołu Jacka Olejarza, który zaprezentował mu interpretację "Uciekaj moje serce" w wykonaniu Stanisława Soyki.

Adam Nowak: jeśli nie ma głębszej wartości, warto żyć dla samego życia >>>
- Pomyślałem wtedy, że przy piosenkach, do których czasem nie ma się serca, trzeba uruchomić więcej wyobraźni, żeby nie tworzyć nadbudowy, tylko zagrać je takimi, jakie one są w naszym wykonaniu. Nie tworzyliśmy żadnych aranżacji, tylko po prostu wzięliśmy instrumenty i zagraliśmy te piosenki, tak jak każdy z nas je czuł - tłumaczył bohater cyklu "Bez tajemnic" .

Raz Dwa Trzy na składance "Przeboje Muzycznej Jedynki po polsku" >>>

Efektem była bardzo dobrze przyjęta przez krytykę płyta "Białe zeszyty (oczy tej małej)" z piosenkami Agnieszki Osieckiej (2002 r.).

Sam Adam Nowak jest autorem tekstów do takich utworów Raz Dwa Trzy jak "Trudno nie wierzyć w nic" czy "Jutro możemy być szczęśliwi". Jego zdaniem, piosenka może być narzędziem, które zmienia ludzi na lepsze. - Trochę wzorem Czesława Miłosza wierzę w użytkowość tego, co robię. Nie tworzę dla samej estetyki artystycznej, aczkolwiek powstały dzieła niezwykłe również z takich intencji - podkreślał artysta.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Rozmawiała Iza Żukowska.

Trwa głosowanie na Jedynkową Listę Przebojów Dwudziestopięciolecia . Jedną z propozycji jest piosenka Raz Dwa Trzy pt. "Trudno nie wierzyć w nic".

 

pg/ag

Czytaj także

Adam Nowak: w życiu nie zaprzeczam temu, co śpiewam

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 16:30
- W sztuce - w tym wypadku w sztuce mniejszej, bo mam do czynienia z piosenką - bardzo łatwo o pomyłkę a ryzykować trzeba. Jeżeli się nie ryzykuje, to po prostu nie dochodzi się do dźwięków, które chciałoby się usłyszeć - mówił w Trójce Adam Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nowak: jeśli nie ma głębszej wartości, warto żyć dla samego życia

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2014 20:50
Lider Raz Dwa Trzy z biegiem lat - jak sam przyznaje - mniej interesuje się egzystencjalizmem, a bardziej duchowością i dobrymi emocjami, bo "najważniejsze dzieje się między ludźmi".
rozwiń zwiń