Tę piosenkę Hanna Banaszak podarowała Tadeuszowi Mazowieckiemu

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 23:59
- "Modlitwa" Bułata Okudżawy jest moją ukochaną pieśnią, jej tekst, to wiersz napisany w sposób niezwykły. Okazało się, że podobnie czuł Tadeusz Mazowiecki - mówi Hanna Banaszak, bohaterka Jedynkowego weekendu z gwiazdą.
Audio
 • Piosenka, którą Hanna Banaszak podarowała Tadeuszowi Mazowieckiemu (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak z Janem Nowickim w okresie międzywojennym (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Summertime" towarzyszy mi od początku śpiewania (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Dzieci Sancheza" to kompozycja, która mnie fascynuje (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: nigdy nie przepadałam za tekstem "W moim magicznym domu" (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Pejzaż bez Ciebie" napisał Przybora właściwie dla Wasowskiego (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Szeptem" otworzyła mi drzwi do obcowania z innym gatunkiem muzycznym, niż jazz (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Stoję na Tobie, Ziemio" napisał Młynarski na moją prośbę (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: Krzysztofa Komedę uważam za jednego z najlepszych kompozytorów światowych (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak i koncert, w którym nic nie dało się zmienić (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: jestem ogromną wielbicielką Bogdana Łazuki (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: starałam się nie zgubić wdzięku, który piosenki "Dudusia" Matuszkiewicza w oryginale (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Po karnawale" to tekst wstrząsający (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Nienawiść" to pierwszy utwór, do jakiego napisałam muzykę (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Hanna Banaszak: "Etiudą" Chopina kończę każdy koncert (Bez tajemnic/Jedynka)
Hanna Banaszak
Hanna Banaszak Foto: PAP/Barbara Ostrowska

Tą pieśnią wokalistka witała byłego premiera na Starym Rynku w Poznaniu, gdy otrzymał tytuł Honorowego Obywatela i klucze do miasta. - Pan Tadeusz mi później powiedział, że to i jego najukochańsza pieśń, którą chciałby, aby ktoś mu zaśpiewał na pogrzebie. Niestety nie było mi to dane, ale cieszyłam się, że mogłam mu ją podarować podczas tamtej uroczystości - wspomina Hanna Banaszak w radiowej Jedynce.

Bez tajemnic: Kazik, Bem, Drupi, Niemen, Bartosiewicz, Manzarek o sobie >>>

Jak brazylijska samba połączyła Banaszak, Koftę i Strobla >>>

Drugim utworem o szczególnym znaczeniu dla Hanny Banaszak jest "Po karnawale" do tekstu Jonasza Kofty. - Doszukuję się tam istoty jego człowieczeństwa. Okazało się, że to jeden z ostatnich tekstów, jakie Jonasz napisał, jest on wstrząsający.  Dla mnie to treść, która dotyka mojego prywatnego obcowania z nim, naszej wymiany myśli - wyjaśnia bohaterka cyklu "Bez tajemnic" .

W repertuarze Hanny Banaszak są również piosenki, które ją fascynują - jak "Dzieci Sancheza", które towarzyszą jej od początku kariery muzycznej - "Summertime", a także utwory otwierające kolejne drzwi... - Pierwsze piosenki, które zdobyły akceptację mojego pierwszego odbiorcy, napisał Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz. To kompozytor niezwykle ważny w moim życiu, jego piosenki otworzyły mi drzwi do mojego spełniania się wokalnego - mówi. Wyraz swojemu uwielbieniu wokalistka dała na płycie "Hanna Banaszak śpiewa piosenki Jerzego Dudusia Matuszkiewicza".

Wywiady i muzyka na kanale Polskiego Radia na YouTube >>>

A kolejne muzyczne drzwi uchyliły się dzięki piosence Ludmiły Jakubczak "Szeptem". - Wykonałam ją w Opolu i  chyba stała się przełomem w moim życiu. Do tego momentu kojarzona byłam głównie z jazzem, a ta piosenka otworzyła mi drzwi do obcowania z innym gatunkiem muzycznym - przyznaje.

Co skłoniło Hannę Banaszak do samodzielnego komponowania i pisania tekstów? Którą piosenkę zaśpiewała przez przypadek, a który utwór wyraża jej myśli? Zapraszamy do wysłuchania wszystkich fragmentów wywiadu Izy Żukowskiej z Hanną Banaszak.

MUZYKA w radiowej Jedynce >>

(asz/tj)

Czytaj także

Komeda - laryngolog, którego karierę wywróciła miłość

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 09:00
44 lata temu w Warszawie zmarł Krzysztof Komeda, kompozytor, pianista jazzowy. Niedawno ukazała się książka ”Ostatni tacy przyjaciele – Krzysztof Komeda – Marek Hłasko – Marek Niziński" opowiadająca nieznane historie z życia trójki wybitnych, polskich artystów, którzy próbowali podbić Amerykę. Opowiadania są o tyle cenne, że pisane z bliska, bo spisał je przybrany syn Komedy, Tomasz Lach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Banaszak: uwielbiam "W moim magicznym domu", ale w wykonaniu innych

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2013 23:50
- Odkąd pierwszy raz wykonałam tą piosenkę minęło ponad 30 lat. Dla mnie jest ona emocjonalnie przedawniona - mówiła w Jedynce Hanna Banaszak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hanna Banaszak rozstała się ze starym repertuarem

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 14:08
Jej nazwisko kojarzy nam się z takim utworami jak "Samba przed rozstaniem", "W moim magicznym domu", "Mam ochotę na chwileczkę zapomnienia", czy "Ja dla pana czasu nie mam". Stanowią one jednak tylko wycinek z jej bogatej twórczości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jonasz Kofta – jaki był naprawdę, nie wie nikt

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2020 06:00
Kapryśny, trudny, o wielu twarzach, ale przede wszystkim dowcipny i błyskotliwy - taki pozostał Jonasz Kofta we wspomnieniach przyjaciół. Chciał, żeby ludzie go kochali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Subiektywna historia jazzu według Marka Gaszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2014 13:14
- Bardzo trudno uchwycić moment, kiedy narodził się jazz. Zaryzykowałbym twierdzenie, że był to rok 1900, bo właśnie wtedy urodził się Louis Armstrong - mówił w Jedynce Marek Gaszyński z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak brazylijska samba połączyła Banaszak, Koftę i Strobla

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2014 18:30
- Zawsze marzyłam, by z Januszem muzycznie się spotkać. Tym co nas łączy jest Brazylia i jej rytm, ja byłam zawsze rozmiłowana w tej muzycznej części świata, Strobel również. Jonasza poprosiliśmy, by do tych samb napisał nam teksty - o kulisach swojej pracy Hanna Banaszak opowiada w Jedynkowym cyklu "Bez tajemnic".
rozwiń zwiń