Nalepa, Jantar, Kilar, Grechuta. Ich muzyka zostanie z nami na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 13:03
We Wszystkich Świętych i Zaduszki cykl "Bez tajemnic" przybiera specjalną formę. W te dni dziennikarze "Muzycznej Jedynki" wspominają wybitne postacie świata muzyki, które od nas odeszły.
Audio
 • Maria Szabłowska wspomina Tadeusza Nalepę (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Zbigniew Krajewski wspomina Irenę Jarocką (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Małgorzata Kościelniak wspomina Annę Jantar (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Marcin Kusy wspomina Michaela Jacksona (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Paweł Sztompke wspomina Wojciecha Kilara (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Iza Żukowska wspomina Marka Grechutę (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Maria Szabłowska wspomina Mirę Kubasińską (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Marcin Kusy wspomina Amy Winehouse (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Małgorzata Kościelniak wspomina Andrzeja Zauchę (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Paweł Sztompke wspomina Andrzeja Kurylewicza (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Małgorzata Kościelniak wspomina Bogusława Meca (Bez tajemnic.Jedynka)
 • Łucję Prus wspomina Iza Żukowska (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Ryszarda Riedla wspomina Maria Szabłowska (Bez tajemnic/Jedynka)
 • Grzegorza Ciechowskiego wspomina Marcin Kusy (Bez tajemnic/Jedynka)
Tadeusz Nalepa podczas koncertu z okazji 60 urodzin i 40 lecia pracy estradowej
Tadeusz Nalepa podczas koncertu z okazji 60 urodzin i 40 lecia pracy estradowej Foto: PAP/Jerzy Paszkowski

Tadeusz Nalepa - nazywano go praojcem polskiego bluesa. Razem z Mirą Kubasińską w 1965 roku założył grupę "Blackout". Ich kolejnym zespołem był "Breakaut". Nalepa był wyjątkową postacią bluesa. Nigdy tej muzyki nie zdradził, choć wydawało się, że bluesa po polsku nie da się śpiewać. Uważał, że blues nigdy się nie zestarzeje, mówił, że trafia prosto do serc. Zmarł w 2007 roku, ale jego muzyka przetrwała. Wspomnienie o Tadeuszu Nalepie przygotowała Maria Szabłowska .

"Bez tajemnic": Czesław Niemen, Ray Manzarek o sobie >>>

Irena Jarocka występował z największymi, m.in. z Charlesem Aznavourem, Mirelle Mathieu. Gdy pytano ją, co robi, że jest tak promienna, odpowiadała, że to wypływa z duszy. Irena Jarocka debiutowała w 1968 roku. Jej największym przebojem byli "Gondolierzy znad Wisły". Spopularyzowała takie przeboje jak "Kocha się raz", "Odpływają kawiarenki", "Wymyśliłam cię", "Beatelmania story". Wielu z nas nuciło sobie też "Motylem jestem". Wspomnienie o Irenie Jarockiej przygotował Zbigniew Krajewski .

Anna Jantar swoją pierwszą piosenkę nagrała w 1968 roku. Rok później została solistką zespołu "Waganci", którego szefem był Jarosław Kukulski. Jej kariera to pasmo niekończących się nagród: w 1973 roku w Opolu za piosenkę "Najtrudniejszy pierwszy krok", w 1974 roku za "Tyle słońca w całym mieście", w 1975 roku w Sopocie za piosenkę "Staruszek świat". Pod koniec lat 70. XX wieku współpracowała z "Budką Suflera" i "Perfectem". Chciała, żeby jej piosenki brzmiały mocniej, bardziej rockowo. Zginęła 14 marca 1980 roku w katastrofie lotniczej. Wspomnienie o Annie Jantar przygotowała Małgorzata Kościelniak.

Wojcieh Kilar zmarł 29 grudnia 2013 roku. Był autorem muzyki klasycznej i wielkim kompozytorem kina. Twórcą kilkuset ilustracji do filmów Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego, czy Francisa Forda Copolli. Autorem, bez którego kino nie brzmiałoby atrakcyjnie. Choć swoją filmową twórczość uważał za mnie ważną, to właśnie dla kina stworzył niezapomnianą muzykę. Utwory, które na zawsze zapamiętamy. Wspomnienie o Wojciechu Kilarze przygotował Paweł Sztompke .

Marek Grechuta miał zostać architektem. Zdecydował jednak, że swoje życie poświęci śpiewaniu, komponowaniu i poezji.  Karierę rozpoczynał w połowie lat 60. XX wieku, gdy z innym architektem Janem Kantym Pawluśkiewiczem założył grupę "Anawa". Choć PRL był mało poetycki, on gubił się w malinowym chruśniaku Bolesława Leśmiana, niepewny tekstem Adama Mickiewicza, by ocalić od zapomnienia słowami Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Sam także pisał teksty, które śpiewał. Wspomnienie o Marku Grechucie przygotowała Iza Żukowska .

Mira Kubasińska sławę zdobyła podczas występów z zespołem Blackout (od roku 1965), przekształconym następnie w grupę Breakout. Jej największe i najbardziej znane przeboje pochodzą z pierwszej płyty grupy Breakout, zatytułowanej "Na drugim brzegu tęczy". Po rozwiązaniu grupy w 1982 Kubasińska wycofała się z estrady, okazjonalnie pojawiając się na wspomnieniowych imprezach muzycznych. Mirę Kubasińsą wspomina, Maria Szabłowaska.

Amy Winehouse zmarła 23 lipca 2011 w Londynie. Angielska wokalistka soul, jazz i R&B oraz autorka tekstów piosenek. Winehouse umiała grać na gitarze od trzynastego roku życia; śpiewała profesjonalnie od szesnastych urodzin. W 2008 Amy Winehouse otrzymała pięć Nagród Grammy. Amy Winehouse wspomina Marcin Kusy.

Andrzej Zaucha był muzycznym samoukiem, bo z zawodu był zecerem. Muzycznie debiutował jako perkusista w amatorskim zespole Czarty. W 1971 związał się z zespołem Anawa. W latach 1973-1979 śpiewał i grał w zespołach rozrywkowych za granicą. W 1980 rozpoczął karierę solową w muzyce. Po występie na Festiwalu w Opolu w 1988 stał się jedną z największych gwiazd muzyki rozrywkowej w Polsce. Zaucha zmarł śmiercią tragiczną. 10 października 1991 r. Andrzeja Zauchę wspomina Małgorzata Kościelniak.

Andrzej Kurylewicz był człowiekiem wielu talentów. Kompozytor, pianista, puzonista, trębacz i dyrygent. Autor muzyki klasycznej (kameralnej i symfonicznej), teatralnej, filmowej, baletowej, jazzowej. Uformowany w tradycji klasycznej i jazzowej, jeden z pionierów jazzu w Polsce, uprawiał równolegle te dwa rodzaje muzyki. Od 1965 z żoną, Wandą Warską, a od 1987 roku także z córką, Gabrielą Kurylewicz, prowadził w Warszawie Piwnicę Artystyczną Kurylewiczów. Andrzej Kurylewicza wspomina Paweł Sztompke.

Bogusław Mec debiutował w 1969 r. na Łódzkiej Giełdzie Piosenki, otrzymując nagrodę główną, nagrodę publiczności oraz wyróżnienie specjalne jury. W 1972 roku na X Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za utwór "Jej portret". Jego znakiem firmowym był czarny kapelusz i długi płaszcz. Od 2001 roku chorował na białaczkę. Bogusława Meca wspomina Małgorzata Kościelniak.

Łucja Prus znana był głównie z licznych występów na estradzie oraz z tworzenia muzyki do filmów animowanych i fabularnych. Współpracowała z TVP przy produkcjach telewizyjnych i filmowych. Wylansowała takie popularne przeboje jak "Dookoła noc się stała", "Nic dwa razy", "Twój portret", "W żółtych płomieniach liści", "Walc chopinowski", "Tango z różą w zębach". Łucję Prus wspomina Iza Żukowska

Ryszard Riedel wieloletni frontman zespołu Dżem, określany był przez niektórych jako "ostatni hippis naszych czasów". Prowadzony przez niego tryb życia naznaczony był między innymi przez narkotyki (głównie heroinę). Prowadził życie outsidera, często opuszczał próby nagrań i nie przychodził na własne koncerty. Ryszarda Riedla wspomina Maria Szabłowska.

Grzegorz Ciechowski polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, lider i wokalista zespołu Republika. Jako solista występował m.in. pod pseudonimami Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa, pisał również teksty innym wykonawcom. Grzegorza Ciechowskiego wspomina Marcin Kusy.

Do słuchania fragmentów wywiadu z cyklu "Bez tajemnic" zapraszamy przez całą sobotę i niedzielę o godz. 10.55, 11.55,13.55, 14.55, 15.55, 16.55, 18.55 i 19.55.

(tj, kd, ag)

Komentarze1
aby dodać komentarz
Weredyk2014-11-01 17:52 Zgłoś
Milo ze strony Pani Szablowskiej ze zauwazyla tworczosc Nalepy, ale nazwac jego tworczosc " przebojami" to troche trudno. Nalepa to nie Maryla Rodowicz.na szczescie.

Czytaj także

Wojciech Kilar w archiwach Polskiego Radia. "Muzyka to był skok na głęboką wodę"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2013 16:00
"Myślę, że my wszyscy, którzy wybieramy ten zawód, nie mamy pojęcia jak potwornie jest on ryzykowny. Uświadamiam sobie, że w ogóle nie myślałem jakie będą z tego pieniądze, jak się utrzymam, w co się ubiorę, za co kupię jedzenie" - mówił Wojciech Kilar w swoje 70. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tyle słońca w całym mieście, czyli "bursztynowa" Anna Jantar

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2014 11:55
- Kiedy była małą dziewczyną często spędzała wakacje nad Morzem Bałtyckim w Jastrzębiej Górze, gdzie zbierała bursztyny. Później jantar stał się jej pseudonimem artystycznym - opowiadała w radiowej Jedynce Mariola Pryzwan, autorka książki "Bursztynowa dziewczyna. Anna Jantar we wspomnieniach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkich Świętych i Zaduszki z radiową Jedynką

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 20:00
W sobotę w dniu Wszystkich Świętych i w niedzielne Zaduszki Pierwszy Program Polskiego Radia przygotowała dla swoich słuchaczy specjalny program.
rozwiń zwiń