X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wojciech Młynarski dostawał pogróżki od fanów Niemena

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 16:00
Dlaczego Wojciech Młynarski otrzymywał pogróżki od wielbicieli Czesława Niemena? Powodem był jeden wers z piosenki "Żorżyk".
Audio
  • Wojciech Młynarski opowiada o swoich kontaktach z Polskim Radiem (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski wspomina, jak został tekściarzem (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski opowiada o pisaniu piosenek pod konkretnych wykonawców (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski opowiada o współpracy z kabaretem Dudek (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski opowiada o piosence "Gram o wszystko" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski opowiada o piosence "W Polskę idziemy" i interpretacji utworu przez Wiesława Gołasa (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski opowiada o kulisach powstania piosenki "Jesteśmy na wczasach" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski opowiada o współpracy z Kaliną Jędrusik (Bez tajemnic/Jedynka)
Wojciech Młynarski na XXV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w 1988 roku
Wojciech Młynarski na XXV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w 1988 rokuFoto: PAP/Grzegorz Rogiński

W piosence "Żorżyk", gdzie znalazł się wers "Chodzę smutny, jęcząc jak ten Niemen, taki solysta...". To sprawiło, żeby dostał kilka anonimów od wielbicieli Niemena z groźbami i sugestiami: - Jak się będziesz Cześka czepiał, to będziesz miał z nami do czynienia. Zaś prywatnie obaj artyści bardzo się lubili i nawet jeździli razem na koncerty. To właśnie Młynarski poradził Niemenowi, aby napisał muzykę do "Bema pamięci rapsodu żałobnego" Norwida. Niemen zresztą mówił o tym publicznie.

Shakin" Dudi, Przemyk, Doda, Grabaż, Porter i in. bez tajemnic - spędź weekend z Gwiazdą >>>

Wojciech Młynarski wychował się w Polskim Radiu. Tam jego ciocia prowadziła audycję "Z piosenką jest nam wesoło", a on wraz z grupą dzieci z rodzinnego Komorowa brał w tej audycji udział. Tekściarz wiele lat spędził w Radiu, a to dzięki mamie, która pracowała w Redakcji Audycji dla Dzieci i Młodzieży. Tam m.in. poznał się z Jerzym Wasowskim. - Radio w moim życiu zawsze pełniło ważną rolę - przyznaje bohater cyklu "Bez tajemnic".
Również dzięki mamie Wojciech Młynarski został artystą estradowym. W czasach studenckich związał się z klubem Hybrydy i zaczął pisać teksty kabaretowe. Po zakończeniu studiów miał propozycję, aby pozostać na uczelni jako asystent. Wtedy mama poradziła, aby robił to, co lubi. Więc wybrał pisanie tekstów. Momentem zwrotnym w jego karierze było napisanie piosenki "Niedziela na głównym". - Poprzednie utwory to były raczej takie amatorskie, pisane do kabaretu Hybrydy - przyznaje poeta.
Śpiewać zaś zaczął dzięki profesorowi Kazimierzowi Rudzkiemu. Bo w Hybrydach radzili mu, aby raczej pisał niż śpiewał. Rudzki, kiedy usłyszał Młynarskiego śpiewającego "Niedzielę na głównym", gdzie jest fragment zapowiedzi w języku francuskim podszedł i powiedział: - Proszę pana, ma pan wystarczająco dobry akcent francuski, żeby po polsku śpiewać. To stanowiło dla młodego wówczas artysty wystarczającą zachętę do śpiewania
Wojciech Młynarski wspomina współpracę z kabaretem Dudek. Według niego było to wyjątkowe miejsce, gdzie autor mógł pisać pod konkretnego wykonawcę. On wybrał sobie Wiesława Gołasa, dla którego napisał kilka piosenek, w tym - zdaniem gościa Jedynki - najlepszą "W Polskę idziemy drodzy panowie".

Artysta wysoko cenił współpracę z Jerzym Wasowskim, który pisał muzykę do jego tekstów. Aż wreszcie kompozytor się zbuntował, napisał muzykę i poprosił Wojciecha Młynarskiego o dopisanie słów. - Może nareszcie jakieś pieniądze zarobimy - powiedział Wasowski. To piosenka "Gram o wszystko".
Poeta zdradza też, czy pani Krysia z piosenki "Jesteśmy na wczasach" miała swój pierwowzór w rzeczywistości, które piosenki były swego rodzaju społeczną publicystyką i co sądzi o Kalinie Jędrusik.

''***

Tytuł audycji: Weekend z gwiazdą - Bez tajemnic
Prowadziła: Maria Szabłowska
Gość: Wojciech Młynarski (poeta, tekściarz, satyryk, reżyser, tłumacz, wokalista, okazjonalnie kompozytor)
Data emisji: 31.01.2015
Godzina emisji: 9.55-19.55

ag, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Młynarski: najlepsze piosenki napisałem od końca

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2014 17:44
- Najpierw miałem pomysł, jak to wszystko spuentować w zaskakujący dla odbiorcy sposób. Zawsze uważałem, że puenta ma przychodzić tak, jak diabeł, który wyskakuje z pudełka - mówił w Jedynce Wojciech Młynarski. Festiwal poświęcony jego twórczości zawitał do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Danuta Błażejczyk: Młynarski i Korcz mieli co do mnie nosa

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 16:23
- W 1985 r. narodziłam się jako artystka. Po raz pierwszy zaśpiewałam wtedy piosenkę, która została napisana specjalnie dla mnie - mówi w Jedynce Danuta Błażejczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Młynarski: piszę dla artysty, gdy go poznam

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 14:36
- Płyta ma wyprowadzić Agnieszkę Wilczyńską poza scenę wyłącznie jazzową; to jest coś w rodzaju popu, ale uszlachetnionego - mówi Wojciech Młynarski, autor tekstów na płytę "Tutaj mieszkam".
rozwiń zwiń