Wojciech Młynarski: "Róbmy swoje" cytowali i Wałęsa, i Jaruzelski

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 08:00
- Musiałem z tego jakoś wybrnąć i napisałem do tej piosenki taki suplement, w którym stwierdzam, że gdy dwóch mówi to samo, to nie zawsze znaczy to samo - mówił w Jedynce znany tekściarz i satyryk. Przypominamy archiwalną audycję z 1 lutego 2015 roku, w której Wojciech Młynarski opowiadał m.in., jak zmagał się z rzeczywistością PRL.
Audio
  • Wojciech Młynarski o piosence "Róbmy swoje" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski o swoich doświadczeniach z cenzurą (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski o piosence "Jeszcze w zielone gramy" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski o piosence "Życie kocham cię nad życie" (Bez tajemnic/Jedynka)
  • Wojciech Młynarski o swoich tłumaczeniach twórczości Włodzimierza Wysockiego i Georgesa Brassensa (Bez tajemnic/Jedynka)
Jak wspomina Wojciech Młynarski w rozmowie z Marią Szabłowską, cenzura zmuszała autorów do wymyślania metafor, które pozwolą ją obejść
Jak wspomina Wojciech Młynarski w rozmowie z Marią Szabłowską, cenzura zmuszała autorów do wymyślania metafor, które pozwolą ją obejśćFoto: PAP/Marcin Obara

"Róbmy swoje" uchodzi za jedną z najbardziej politycznych piosenek napisanych przez Wojciecha Młynarskiego. - To gęba, którą trochę przyprawiono temu utworowi. Bardzo często był skreślany przez cenzurę, więc postanowiłem się bronić. Gdy poszedłem do cenzora, usłyszałem, że jest to piosenka, która namawia do likwidacji ustroju socjalistycznego. W końcu udało mi się trochę przewalczyć ten opór i na bardzo wielu moich recitalach śpiewałem ten utwór - wspominał bohater Jedynkowego cyklu "Bez tajemnic".

Jak dodał, cenzura miała też swoje dobre strony. - Zmuszała autorów do wymyślania metafor, które pozwolą obejść cenzurę. Gdy myślę o tym po latach, dochodzę jednak do wniosku, że nie byłem jakoś specjalnie sekowany. Miałem nawet takiego pana cenzora, który lubił moją twórczość i w pewnym sensie podpowiadał mi, co trzeba zmienić, żeby to przeszło - tłumaczył artysta.

Jako przykład gość Jedynki wymienił piosenkę "Co by tu jeszcze", gdzie jest taki fragment: "(...) Na niskich czołach maluje im się straszny wysiłek, bo jedna myśl im chodzi po głowie (...)". - Wspomniany cenzor zaproponował, żeby "niskie czoła" zastąpić "jasnymi". Podobało mi się to nawet bardziej niż oryginał - śmiał się artysta.

***

Wojciech Młynarski zmarł 15 marca 2017 roku. Autor tekstów piosenek i librett, poeta, wykonawca piosenki autorskiej, satyryk, artysta kabaretowy miał 75 lat. Polecamy poświęcony mu nasz serwis specjalny.

***

***

Tytuł audycji: Weekend z gwiazdą - Bez tajemnic

Prowadziła: Maria Szabłowska

Gość: Wojciech Młynarski (poeta, tekściarz, satyryk, reżyser, tłumacz, wokalista, okazjonalnie kompozytor)

Data emisji: 1.02.2015

Godzina emisji: 10.55-19.55

pg/mc

Czytaj także

Wojciech Młynarski: piszę dla artysty, gdy go poznam

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 14:36
- Płyta ma wyprowadzić Agnieszkę Wilczyńską poza scenę wyłącznie jazzową; to jest coś w rodzaju popu, ale uszlachetnionego - mówi Wojciech Młynarski, autor tekstów na płytę "Tutaj mieszkam".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nowak: nikt nie sięgał po piosenki Wojciecha Młynarskiego w taki sposób

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 08:44
Piosenkę "Absolutnie" z serialu "Droga" z tekstem Wojciecha Młynarskiego nagrali m.in. Maciek Maleńczuk i Wiktor Zborowski. Jak z tym utworem poradzili sobie muzycy z grupy Raz, Dwa, Trzy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Młynarski dostawał pogróżki od fanów Niemena

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 16:00
Dlaczego Wojciech Młynarski otrzymywał pogróżki od wielbicieli Czesława Niemena? Powodem był jeden wers z piosenki "Żorżyk".
rozwiń zwiń