Bez tajemnic. Budką Suflera o zagranicznych koncertach

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 12:00
Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski grają razem już prawie 40 lat. W ten weekend przyszli do radiowej Jedynki. Mówią o dotychczasowej karierze oraz o planach na przyszłość.
Audio
  • Paweł Sztompke zaprasza na spotkanie z Budką Suflera
  • Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski o rodzinnym Lublinie (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski o Radiu Lublin (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Krzysztof Cugowski, Romuald Lipko i Tomasz Zaliszewski o początkach swojej działalności (Jedynka/Bez Tajemnic)
  • Krzysztof Cugowski o rozstaniu się z Budką Suflera (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Krzysztof Cugowski o występach w Ameryce (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Tomasz Zaliszewski o Ameryce (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Budka Suflera robi międzynarodową karierę (Jedynka/Bez tajemnic)
  • Budka Suflera o koncertach w Związku Radzieckim (Jedynka/Bez tajemnic)
Budka Suflera - (od lewej) klawiszowiec, kompozytor Romuald Lipko, wokalista Krzysztof Cugowski i perkusista Tomasz Zeliszewski
Budka Suflera - (od lewej) klawiszowiec, kompozytor Romuald Lipko, wokalista Krzysztof Cugowski i perkusista Tomasz ZeliszewskiFoto: PAP/Stach Leszczyński

Budka Suflera powstała w Lublinie i cały czas jest związana z tym miastem. Krzysztof Cugowski i Romuald Lipko znają się jeszcze z muzycznej szkoły podstawowej. - Czyli już 56 lat - mówi Krzysztof Cugowski. Zespół porównuje do starego, dobrego małżeństwa. Budka to jeden z najstarszych polskich zespołów rockowych. Cugowski i Lipko założyli go na przełomie 1969 i 1970 roku. Ale 40-lecie zespołu wyznaczyli sobie na przyszły rok, czyli w rocznicę nagrania "Snu o dolinie". Ta właśnie piosenka dała im popularność.

Budka Suflera >>> Niedzielne rozmowy z członkami zespołu

Piosenki nagrywają w studiu Polskiego Radia Lublin. Uważają, że jest to wspaniałe studio o wspaniałej akustyce. Może dlatego, że ściany ma wyłożone milionami zapałek.

Ameryka towarzyszyła zespołowi podczas całej jego artystycznej kariery. Budka Suflera zagrała w Carnegie Hall. - Myśmy załapali się jeszcze na Amerykę końca lat 80-tych i początku lat 90-tych, czyli tę Amerykę z naszych snów - mówi. Jego zdaniem, teraz to już jest zupełnie inny kraj. Przyznaje to również Tomasz Zaliszewski.

Zespół jednego czego żałuje, to że nie było mu dane spóbować zrobić międzynarodową karierę. Byli popularni w ówczesnej NRD i RFN, gdzie Krzysztof Cugowski śpiewał po niemiecku, choć nie znał tego języka. Ale na tym ich popularność się kończyła.

W byłym Związku Radzieckim też koncertowali. Byli tam traktowani, jak w Polsce zespół brytyjski i witani entuzjastycznie. Koncertowali w różnych miastach, nawet takich zamkniętych dla cudzoziemców. Nie żałują tych tras koncertowych. - Dobrze, że mieliśmy taką okazję tam pojechać - mówią członkowie Budki Suflera.

W cyklu radiowej Jedynki "Bez tajemnic" w kilkunastu fragmentach przez całą sobotę (co godzinę od 11.55 do 20.55) i niedzielę (od 10.55 do 20.55) prezentujemy wywiady z najwżniejszymi artystami polskich scen.

W pierwszej odsłonie zaprezentował się włoski piosenkarz Drupi.

4 i 5 października spotykamy się z Krzysztofem Cugowskim, Romuladem Lipko i Tomasz Zaliszewskim z Budki Suflera. Ich muzyka będzie nam też towarzyszyć przez cały weekend w radiowej Jedynce.

Na weekend z Budką Suflera w cyklu "Bez tajemnic" zaprasza Paweł Sztompke.

tj

Zobacz więcej na temat: Budka Suflera MUZYKA

Czytaj także

Cugowski: wielki sukces artystyczny nie przełożył się pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 15:09
Pierwsza płyta Budki Suflera rozeszła się jak świeże bułeczki. Choć zespól wiele na niej nie zarobił. Takie to były czasy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w Unii Europejskiej. Budka Suflera w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2013 10:44
W 2004 roku premierem był Leszek Miller, po raz pierwszy obchodziliśmy Święto Flagi, a 1 maja Polska weszła do Unii Europejskiej .
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drupi: gdy nikt nie będzie chciał mnie słuchać, to będę śpiewał przy goleniu

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 12:40
- Muzyka nie jest biznesem, lecz radością. Jest częścią mojego życia i nie wyobrażam sobie, żebym mógł bez niej funkcjonować - powiedział w radiowej Jedynce włoski piosenkarz Giampiero Anelli, Drupi.
rozwiń zwiń