Gmina, powiat i cztery ministerstwa. Nikt nie przyznaje się do drogi

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 10:57
Mieszkańcy ulicy Bolesława Pobożnego w Bolesławcu (łódzkie) skarżą się, że ulica jest rozjeżdżana przez ciężarówki, a dodatkowo intensywny ruch spowodował uszkodzenia stojących przy drodze budynków. Ale nikt nie chce zająć się problemem, bo okazało się, że ulica należy do Skarbu Państwa, a więc tak naprawdę nie wiadomo do kogo.
Audio
  • Janusz Weiss poszukuje właściciela drogi (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Gmina, powiat i cztery ministerstwa. Nikt nie przyznaje się do drogi
Foto: Glow Images/East News

Wójt gminy Bolesławiec w powiecie wieruszowskim przyznał, że sprawa jest nieco zagmatwana. W tej chwili ulica jest własnością Skarbu Państwa. Jak to się stało i kiedy - nie wiadomo. Prawdopodobną przyczyną jest zaniedbanie w przeszłości, ale obecnie trudno ustalić kto i kiedy się go dopuścił. Formalnie więc zarządcą drogi jest starosta powiatu wieruszowskiego.

W starostwie powiatowym do drogi się jednak nie przyznają i nie ma jej w spisie dróg podległych powiatowi. Choć temat znają. Janusz Weiss dowiedział się, że bałagan powstał po 1998 roku, kiedy to przyjęto ustawę o drogach publicznych. Samorządy przejęły kontrolę nad drogami krajowymi i wojewódzkimi. Ustawie towarzyszył wykaz dróg, ale nie było w nim wspomnianej ulicy. Z tego też powodu powiat nie może wypłacać odszkodowań za szkody, jakie powstały w wyniku ruchu ciężkich pojazdów. Mimo iż jest na taką okoliczność ubezpieczony.

Polska lokalna w serwisie Wiadomości portalu PolskieRadio.pl >>>

Ustawodawca zapomniał, że są w Polsce drogi, które praktycznie prowadzą donikąd. W Polsce takich niczyich dróg jest wiele, więc może warto je policzyć i sprawę ustawowo uporządkować.
Okazało się, że nie ma chętnego, aby to zrobić. W Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju powiedziano, że drogi należące do Skarbu Państwa nie im podlegają. W Ministerstwie Skarbu drogami się nie zajmują i odesłano Janusza Weissa z powrotem do resortu infrastruktury. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych drogami się nie zajmuje, a Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji owszem, ale tylko Narodowym Programem Przebudowy Dróg Lokalnych. I tak nikt w czterech ministerstwach nie chciał zająć się tematem lokalnych dróg należących teoretycznie do Skarbu Państwa.

Wójt Bolesławca zapewnia, że trwa proces komunalizacji i w pierwszym półroczu 2014 ulica stanie się własnością gminy, a wtedy samorząd przystąpi do jej remontu.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

(ag/asz)

Czytaj także

Nawet po latach warto wyjaśnić losy zaginionych krewnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 17:36
Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 68 lat to cały czas bliscy poszukują osób zaginionych podczas wojennej zawieruchy. Są to zarówno żołnierze, jak też i cywile. Janusz Weiss sprawdza w PCK, czy jest jeszcze sens szukania swoich krewnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta-kibic piłkarski ma takie same prawa jak kibice mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 21:00
Janusz Weiss ustalił, że z punktu widzenia prawa uniemożliwienie kobietom korzystania z pewnego rodzaju usługi, nawet tak specyficznej jaką jest sprzedaż biletu i wyjazd z klubem sympatyków na mecz piłkarski w innym mieście, to dyskryminacja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzyb trujący zawsze pozostanie trujący

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 17:52
Rokrocznie słyszymy o przypadkach zatruć po zjedzeniu świeżych, dopiero co zebranych grzybów. Nic nie słychać natomiast o zatruciach spowodowanych zjedzeniem grzybów suszonych, choć nie można wykluczyć, że w całej ich masie także grzyby trujące trafiają do suszenia.
rozwiń zwiń