Chcesz przejść wcześniej na emeryturę? To możliwe, jeśli...

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 17:00
Sześćdziesięcioletni słuchacz radiowej Jedynki nie chce czekać na wymarzoną emeryturę aż do osiągnięcia wieku emerytalnego - w jego wypadku 66 lat i 9 miesięcy - co nastąpi w 2019 roku. W liście do Janusza Weissa pyta czy zmiana płci pozwoliłaby mu na wcześniejszy odpoczynek?
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza czy zmiana płci pozwala na wcześniejsze skorzystanie z prawa do emerytury (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Minuty. Reportaże o starości to książka będąca zapisem chwil spędzonych przez autorkę z seniorami
"Minuty. Reportaże o starości" to książka będąca zapisem chwil spędzonych przez autorkę z senioramiFoto: East News/Glow Images

Rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Jacek Dziekan przyznał, że sytuacja taka jest możliwa, o ile zmiana płci nastąpi w sensie prawnym i "zostaną spełnione wszystkie warunki wynikające z ustawy o emeryturach i rentach".

- Jeszcze w perspektywie najbliższych kilku lat panie będą przechodzić na emeryturę wcześniej. Jeśli więc sześćdziesięciokilkuletni mężczyzna zmienia płeć, a następnie składa wniosek o wydanie decyzji emerytalnej, to wówczas ZUS rozpatruje ten wniosek jako złożony przez kobietę. Mimo że ta osoba przez większość swojego życia była mężczyzną - powiedział w radiowej Jedynce.

Renty i emerytury w serwisie gospodarczym portalu PolskieRadio.pl >>>>

Druga sprawa, którą zajął się Janusz Weiss w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" dotyczyła ubezpieczenia nowonarodzonego dziecka w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. ZUS wymaga, by członków rodziny zgłaszać do ubezpieczenia w ciągu 7 dni "od momentu, gdy spełniają warunki do bycia członkami rodziny". Ale na numer PESEL, który jest niezbędny do rejestracji, czeka się do 21 dni. Czy dziecko jest w tym czasie ubezpieczone?

- Takie dziecko przez okres 3 miesięcy ma prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej w świetle przepisów Narodowego Funduszu Zdrowia - uspokoiła przedstawicielka ZUS.

A jakie pomysły na zagospodarowanie dróg niczyich mają słuchacze Jedynki? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl .

(asz)

Zobacz więcej na temat: emerytura prawo senior

Czytaj także

Złamana ręka przeszkodą do wypłaty emerytury

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2014 17:37
Podpis jest częstym sposobem potwierdzania tożsamości. Kwitujemy nim odbiór poleconych listów i przesyłek, potwierdzamy użycie karty płatniczej, a także wypłatę środków pieniężnych w banku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

e-ZUS: sam oblicz wysokość przyszłej emerytury i sprawdź stan składek

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 17:00
Opłacasz rachunki przez internet, robisz zakupy w sieci, posiadasz konto na fejsie? Do swoich e-udogodnień dorzuć e-ZUS. - Na naszej platformie każdy może sprawdzić stan swoich składek, skontrolować, czy pracodawca terminowo je odprowadza, a nawet obliczyć wysokość przyszłej emerytury - mówił w radiowej Jedynce pracownik ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczenia za złotówkę dziennie - na co uważać?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 18:20
O tym, co naprawdę kryje się w nowych ofertach ubezpieczeń z hasłem "złotówka dziennie" powie w "Czterech porach roku" Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Praw Ubezpieczonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ustawa o OFE. Dlaczego prezydent nie skierował skargi do Trybunału?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 09:33
Po podpisaniu ustawy o OFE i opublikowaniu jej w Dzienniku Ustaw prezydent Bronisław Komorowski miał skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o kontrolę tego aktu prawnego. Takie zapowiedzi padły ponad miesiąc temu, a do dziś Trybunał żadnego wniosku nie otrzymał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak starzeją się Polacy? "Niszczy nas depresja, otyłość i brak ruchu"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 13:21
- Wciąż jesteśmy stosunkowo młodym społeczeństwem, ale starzejemy się w bardzo szybkim tempie i niedługo będzie to problem na ogromną skalę - mówił w radiowej Jedynce Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń