Olej napędowy kontra benzyna. Podatki kontra popyt

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 20:22
Do audycji Janusza Weissa zgłosił się słuchacz zdziwiony faktem, że olej napędowy jest droższy niż benzyna.
Audio
  • Olej droższy napędowy od benzyny. Dlaczego (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Olej napędowy kontra benzyna. Podatki kontra popyt
Foto: Glow Images/East News

- Powodem jest skrzywiona formuła podatkowa, która preferuje olej napędowy - wyjaśnił ekspert rynku paliwowego Andrzej Szczęśniak.

W dziale handlu ropą spółki Orlen Janusz Weiss dowiedział się, że wynika to z rosnącego zapotrzebowania na diesel, a malejącego na paliwo w Europie. - Władze wielu krajów europejskich stymulowały to zapotrzebowanie, ceny wzrosły więc trochę na nasze życzenie - wyjaśnił pracownik płockiego koncernu.

Andrzej Szczęśniak, ekspert rynku ropy i paliw, dodał że wprowadzenie w Europie niższych podatków na olej napędowy doprowadziło do wzrostu liczby aut z silnikami wysokoprężnymi (diesla), a tym samym wzrostu popytu na ON.

Czy sytuacja może się znów odwrócić i w jakim okresie czasu? Czy koszty produkcji mają wpływ na cenę obu paliw? A może gaz zdobęcie palmę pierwszeństwa? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Czytaj także

Paweł Olechnowicz: rynek będzie potrzebował więcej paliw w 2015 roku

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2014 19:27
Prezes Grupy Lotos Pawła Olechnowicza prognozuje, że mimo wzrostu gospodarczego, wyraźny wzrost popytu na paliwa nastąpi dopiero w 2015 roku. Do tego czasu zużycie benzyn i ropy będzie rosło bardzo powoli, nie spodziewa się też wzrostu cen.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza budowa Terminalu Naftowego w Porcie Północnym w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 16:25
W środę został wmurowany kamień węgielny pod inwestycję. To pierwszy taki terminal w Polsce i 16. na świecie. Ma służyć m.in. do przeładunku oraz składowania ropy i paliw.
rozwiń zwiń