X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z babą wcale nie trzeba tak delikatnie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 14:29
- Kierunek ukręcania ciasta według mnie nie jest istotny. Trzeba to jednak robić wolno i z głową, wykorzystując odpowiednie składniki - mówi Robert Makłowicz, kucharz i krytyk kulinarny.
Audio
  • Z babą wcale nie trzeba tak delikatnie. Można kręcić w każdą stronę (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Z babą wcale nie trzeba tak delikatnie
Foto: Glow Images/East News

Istnieje teoria, że ciasto i majonez można kręcić tylko w jedną stronę, a zmiana kierunku spowoduje zepsucie się produktu. Jak jest naprawdę?

- Ciasto trzeba kręcić w jedną stronę, bo inaczej opadnie - uważa cukiernik. - Ja jednak postanowiłam spróbować kręcić to w jedną, to w drugą stronę i baba się udała - zdradza swój śmiały eksperyment Irena Cieślińska z Centrum Nauki Kopernik. Przypomina, że jest coś takiego jak kuchnia molekularna. Daje przykład francuskiego naukowca, który dal początek tej gałęzi wiedzy. Zlekceważył przepis babci, według którego podczas przygotowywania sufletu trzeba dodawać po dwa jajka. Francuz dodał hurtem sześć i suflet nie wyszedł. Potrawa był niedobra również wtedy, kiedy dodawał po jednym jajku. Kiedy postąpił według przepisu babci suflet się udał.

- Robiłem suflet wielokrotnie i nie pamiętam, abym dodawał po dwa jajka - mówi Robert Makłowicz. Jego zdaniem, wszystkie teorie mówiące, że trzeba ciasto lub majonez kręcić w jedną stronę są przesądami. Przy suflecie np. ważniejsze jest to, żeby nie dochodziło do wahań temperatury podczas pieczenia.

Teorie i mity kulinarne to ciekawy temat. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel:  22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(ah/ag)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zawiła sprawa podatkowa. Gmina sama sobie płaci podatek

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2014 18:04
Właściciel nieruchomości płaci podatki od nieruchomości oraz za użytkowanie wieczyste. Obowiązek podatkowy ma też osoba, która dzierżawi budynek od gminy. Co dzieje się jednak w przypadku, jeżeli lokal będący w posiadaniu gminy stoi pusty i nikt go nie wynajmuje?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Nawet kolejowe

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2014 20:18
W większości krajów europejskich rozstaw torów kolejowych wynosi 1435 mm. Standard ustanowiono w XIX-wiecznej Anglii, jednak jego historia sięga starożytnego Rzymu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skarby rodzinne, które zniknęły w czasie wojny. Jak je odzyskać?

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 04:40
Czy można odzyskać kosztowności, które były zdeponowane w banku i zaginęły w czasie wojny? Zagadkę rozwiązał Janusz Weiss.
rozwiń zwiń