X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zapomniany polski kosmonauta płk. Zenon Jankowski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2014 19:39
W Głogowie na osiedlu im. Mikołaja Kopernika znajduje się ulica Kosmonautów Polskich. Dlaczego w jej nazwie użyto liczby mnogiej, skoro powszechnie znany jest tylko jeden polski zdobywca kosmosu Mirosław Hermaszewski?
Audio
  • Zapomniany polski kosmonauta płk. Zenon Jankowski (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/Jedynka)
Na zdjęciu archiwalnym z 1978 roku Zenon Jankowski (pierwszy po prawej) i Mirosław Hermaszewski (drugi po lewej) na Placu Czerwonym w Moskwie
Na zdjęciu archiwalnym z 1978 roku Zenon Jankowski (pierwszy po prawej) i Mirosław Hermaszewski (drugi po lewej) na Placu Czerwonym w MoskwieFoto: PAP/ITAR-TASS/Archiwum/

W Urzędzie Miasta Głogowa nie potrafiono Januszowi Weissowi odpowiedzieć na to pytanie. W Wydziale Dróg usłyszał jedynie trzask odkładanej słuchawki. Zadzwonił więc do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych.

- Jedynym Polakiem, który był przestrzeni kosmicznej jest gen. Mirosław Hermaszewski. Natomiast w programie przygotowania do lotu brał również udział płk. Zenon Jankowski. Można więc powiedzieć, że mieliśmy dwóch kosmonautów - wyjaśnił w rozmowie z Weissem  płk. Maciej Wilczyński.

27 listopada 1976 roku Zenon Jankowski został wybrany razem z Mirosławem Hermaszewskim (wówczas majorem) jako kandydat do lotu w kosmos pierwszego Polaka w ramach programu Interkosmos (celem radzieckiego programu było umożliwienie państwom bloku wschodniego udziału w eksploracji kosmosu). Decyzja o tym, że ostatecznie nie poleci, zapadła krótko przed datą startu. - Bardzo możliwe, że wpływ na to miały wyniki badań. Proces przygotowawczy do lotu w kosmos jest bardzo skomplikowany i wymagający pod względem zdrowotnym - dodał płk. Wilczyński.

Podczas misji Sojuza 30 w dniach 27 czerwca - 5 lipca 1978 Zenon Jankowski był konsultantem kierownika lotu. Później wrócił do służby wojskowej, którą zakończył w stopniu pułkownika.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mirosław Hermaszewski – pierwszy Polak w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2018 06:05
– Ja, obywatel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuję się zaszczycony umożliwieniem mi wykonania lotu kosmicznego na radzieckim statku Sojuz 30 i orbitalnej stacji Salut 6. Okazanego mi zaufania nie zawiodę! – mówił kilka minut przed startem w kosmos, Mirosław Hermaszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cztery pory roku w 90 minut. Kosmiczne wspomnienia gen. Hermaszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 15:48
- Myślałem "jak to jest? Dopiero 90 minut, a już widziałem zachód słońca, noc, wschód, dzień... to jakby cała doba". Widziałem też cztery pory roku. To 90 minut i cały rok - o swoim locie w kosmos opowiedział w Jedynce pilot i kosmonauta gen. Mirosław Hermaszewski.
rozwiń zwiń