Co stało się po wojnie z rzeczną Flotyllą Pińską?

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 21:00
W czasie I i II wojny światowej na polskich rzekach walczyły oddziały Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej. Janusz Weiss sprawdził, co stało się z tą formacją i czy dziś polska armia dysponuje flotą rzeczną.
Audio
  • Janusz Weiss pyta o historię Floty Pińskiej (Wszystko co chciałbyś wiedzie.../Jedynka)
Flotylla rzeczna w Pińsku
Flotylla rzeczna w PińskuFoto: Wikimedia/domena publiczna/Belissarius

Jak wyjaśnił Tomasz Miegoń z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, podczas II wojny światowej dzielnie poczynał sobie oddział wydzielony floty na Wiśle. - Sama Flotylla Pińska w drugiej połowie września ze względu na rekordowo niski stan wody na Pinie nie mogła się przebazować i większość jednostek uległa samozatopieniu - tłumaczył.

Zobacz serwis specjalny o II wojnie światowej >>>

Część zatopionych jednostek wydobyli Rosjanie po zajęciu tych terenów. W przypadku pozostałych zatopionych okrętów, w latach 70. w ramach czynu społecznego wycięto wszystko, co wystawało ponad lustro wody i przekazano na złom.

Jakie były dokonania Floty Pińskiej i czy dziś polska armia ma jednostki rzeczne? Posłuchaj całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

bk/ag

Czytaj także

Polską armię ochraniają cywile. Ale są wyjątki

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2013 13:35
- Dziś zdecydowana większość jednostek i obiektów wojskowych jest chroniona przez cywili. Albo przez Specjalistyczne Uzbrojone Formacje Obronne (SUFO) albo przez oddziały wart cywilnych - mówił w Jedynce gen. Bogusław Pacek z Akademii Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Byłeś żołnierzem służby zasadniczej? Twoja emerytura na tym nie ucierpi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 13:04
- Służba zasadnicza była okresem składkowym i składki z tego tytułu były zawsze przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówiła w Jedynce Anita Rzepecka z Departamentu Spraw Socjalnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audycje Polskiego Radia na stulecie wybuchu I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2014 11:50
28 lipca mija dokładnie sto lat od wybuchu jednego z najtragiczniejszych konfliktów w dziejach ludzkości. Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone I wojnie światowej i jej ofiarom.
rozwiń zwiń