Jaki zasiłek na dziecko, gdy rodzic pracuje za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 19:00
Zasady przyznawania zasiłków rodzinnych w sytuacji, gdy jeden z rodziców sam lub z dzieckiem mieszka za granicą zbadał red. Janusz Weiss.
Audio
  • Jaki zasiłek na dziecko, gdy rodzic pracuje za granicą? (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
Jaki zasiłek na dziecko, gdy rodzic pracuje za granicą?
Foto: GlowImages/EastNews

O wysokości świadczenia, które jest płacone na dziecko, gdy np. jeden z jego rodziców pracuje za granicą, na terytorium UE, decyduje urząd marszałkowski. Bada on, czy zachodzi koordynacja systemu zabezpieczenia społecznego.

Natomiast otrzymywanie samego zasiłku podyktowane jest zasadą pierwszeństwa do jego wypłaty. Jeżeli dwoje rodziców pracuje, w tym jeden za granicą, a dziecko mieszka w kraju, to rodzic mieszkający w Polsce zachowuje prawo do świadczenia na dziecko. Otrzymuje jednak zasiłek pomniejszony.

Co zmienia się, gdy dziecko przebywa z jednym rodziców za granicą? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Prowadził: Janusz Weiss

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać"

Data emisji: 05.11.2014

Godzina emisji: 17.30

tj, pg

Czytaj także

David Cameron zabierze imigrantom wszystkie zasiłki?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2014 13:13
Brytyjski rząd rozważa dalsze ograniczenia w dostępie do zasiłków dla imigrantów z Unii Europejskiej. Premier David Cameron ogłosi swoje propozycje po 20 listopada, ale znajduje się pod stałą presją, aby pójść dalej niż tylko zasiłki dla bezrobotnych, zapomogi mieszkaniowe i na dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłótnia Londynu z Berlinem. "Cameron wystawia przyszłość Wielkiej Brytanii na ryzyko"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2014 11:49
Brytyjska prasa wciąż pełna jest analiz i komentarzy dotyczących kolejnego napięcia na linii Londyn - Berlin. David Cameron planuje bowiem ograniczenie napływu biedniejszych i gorzej wykształconych imigrantów z krajów UE, na co nie zgadza się Angela Merkel.
rozwiń zwiń