Jak zdobyć zaświadczenie pracy z zakładu, który nie istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 04:00
Co można zrobić, jeśli funkcjonujący w PRL zakład pracy został zlikwidowany, a obecnie potrzebujemy zaświadczenia, by uzyskać emeryturę?
Audio
  • Praca w PRL, emerytura w III RP (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Jak zdobyć zaświadczenie pracy z zakładu, który nie istnieje?
Foto: Glow Images/East News

Wielu słuchaczy radiowej Jedynki zgłasza się do Janusza Weissa z pytaniem, gdzie szukać informacji na temat zlikwidowanych zakładów pracy z okresu PRL. Związane jest to z tym, że zaświadczenia pracy z owych miejsc są potrzebne przy składaniu papierów do emerytury.
W przypadku zlikwidowanych bądź sprywatyzowanych zakładów pracy można skorzystać z archiwum w Ministerstwie Gospodarki, które posiada dokumentacje ok. 400 przedsiębiorstw państwowych. - Najprościej spróbować uzyskać dane w tej sprawie drogą internetową w biuletynie informacji publicznej Ministerstwa Gospodarki - wyjaśnia Danuta Ryszkowska-Grabowska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Gospodarki.
Przy każdym z ministerstw znajdują się archiwa zakładowe, które są stosowne dla każdej branży. W przypadku osób, które pracowały w przedsiębiorstwie budowlanym lub transportowym informacje znajdziemy w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W sytuacji, gdy była to spółka, w Ministerstwie Skarbu Państwa. Zaś w przypadku PGR, pomocne okaże się archiwum zakładowe Agencji Nieruchomości Rolnych w Warszawie.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Gość: Danuta Ryszkowska-Grabowska (rzeczniczka prasowa Ministerstwa Gospodarki)
Data emisji: 15.12.2014
Godzina emisji: 17.30

(sm/ag)

Zobacz więcej na temat: emerytura Janusz Weiss prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Byłeś żołnierzem służby zasadniczej? Twoja emerytura na tym nie ucierpi

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 13:04
- Służba zasadnicza była okresem składkowym i składki z tego tytułu były zawsze przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - mówiła w Jedynce Anita Rzepecka z Departamentu Spraw Socjalnych Ministerstwa Obrony Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Osobiście czy przez ZUS, czyli emeryt, PIT i 1 procent

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 19:18
Emeryci i renciści, którzy nie uzyskują dodatkowych dochodów, a z urzędem skarbowym rozlicza ich ZUS, muszą zdobyć się na dodatkowy wysiłek, jeśli chcą przekazać 1 proc. podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dylemat emeryta: jak nie płacić dwa razy za to samo?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 04:00
Emeryci zwrócili się do redaktora Janusza Weissa z pytaniem o podwójne opodatkowanie. Gdy pracują, to od ich pensji jest pobierana składka zdrowotna i społeczna. Te same składki są również odprowadzane z emerytury.
rozwiń zwiń