Cukier wanilinowy. Czy może szkodzić?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 17:19
Słuchacz zaniepokoił się, że w sklepach jest sprzedawany cukier wanilinowy, mylony z cukrem waniliowym, a wanilina znajduje się na liście substancji szkodliwych.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza zawartość cukru w cukrze i szkodliwość cukru wanilinowego (Wszystko co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czy zawartość cukru w cukrze zawsze jest taka sama?
Czy zawartość "cukru w cukrze" zawsze jest taka sama?Foto: Glowimages/Eastnews

Dr Joanna Leszczyńska uspokaja, że jeśli chodzi o produkty zawierające wanilinę, w tym cukier, to przeszły one badania i z pewnością nie są szkodliwe dla zdrowia. Przy okazji dowiadujemy się, że na produktach zawierających 14 substancji, będących największymi alergenami muszą znaleźć się odpowiednie informacje i ostrzeżenia.
Inny słuchacz zauważył, że w zależności od producenta słodkość cukru bywa różna.
Roman Wojna, pracownik jednej z cukrowni, zapewnia, że zawartość sacharozy w cukrze jest ściśle określona i wynosi 99,7 proc. - Słodkość wynika z tego, jaka jest granulacja i ile tego cukru weźmie się na łyżeczkę - wyjaśnia cukrownik. Więc odczucie większej czy mniejszej słodyczy to tylko kwestia dozowania.
Słodkość cukru trzcinowego może się natomiast różnić. Cukier trzcinowy jest cukrem nierafinowanym i zawiera pewne ilości melasy. Takiego cukru w Polsce się nie produkuje, tylko się go importuje.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss

Goście: dr Joanna Leszczyńska (Instytut Chemicznej Technologii Żywności przy Politechnice Łódzkiej), Roman Wojna (pracownik jednej z cukrowni)

Data emisji: 30.01.2015

Godzina emisji: 17.30

(ag)

Czytaj także

Gdzie w Rzymie można kupić masło i mleko z papieskiej farmy?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 19:08
- Są dwie szkoły zwiedzania Rzymu. Według jednej istnieje lista miejsc, które każdy inteligentny człowiek powinien zobaczyć chociaż raz w życiu, jak np. Koloseum, muzea watykańskie czy Fontanna di Trevi. Druga szkoła mówi o tym, żeby w tym mieście po prostu pobyć - mówił w Jedynce Marek Lehnert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przetwory mleczne najlepszym źródłem wapnia? Janusz Weiss sprawdza

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 16:30
Zaniepokojony słuchacz poprosił o sprawdzenie, czy mleko w procesie pasteryzacji traci przyswajalny dla człowieka wapń. Jak podkreślił, świadczyć o tym może to, że mleczarnie rzadko podają na opakowaniu zawartość wapnia w produkcie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Weiss sprawdza zawartość gazu w gazie. Czy gazownia może nasz oszukać?

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2014 17:05
Słuchacz pyta czy wysokość ciśnienia gazu ma wpływ na to, ile gazu dostarczane nam jest do domu. Janusz Weiss sprawdził czy obowiązują w tej sprawie jakieś normy i jak kontroluje się ich przestrzeganie.
rozwiń zwiń