Dzieci z trudnościami mają wsparcie. A zdolne?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 08:34
- Rozleniwianie umysłu to zbrodnia pedagogiczna - podkreśla w Jedynce prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, która wspiera dzieci szczególnie uzdolnione.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, co polska szkoła oferuje dzieciom szczególnie uzdolnionym (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Zdolne dziecko to radość i powód do dumy Rodzice jednak martwią się, że szkoła w niewystarczający sposób rozwija możliwości intelektualne dzieci
Zdolne dziecko to radość i powód do dumy! Rodzice jednak martwią się, że szkoła w niewystarczający sposób rozwija możliwości intelektualne dzieciFoto: pixabay/domena publiczna

Przykładem jest Zosia, która intelektualnie jest na poziomie dziecka 8-9-letniego, a w tym roku dopiero pójdzie do pierwszej klasy. Ponieważ dziewczynka samodzielnie czyta, pisze, liczy i zna tabliczkę mnożenia jej mama obawia się, że dziecko zwyczajnie będzie się nudzić w szkole.

Joanna Dębek, rzecznik MEN, zauważyła, że rodzice mogą podjąć decyzję - po konsultacji ze specjalistą - o wcześniejszym posłaniu dziecka do szkoły. - Jednak nawet na miejscu rodziców dziecka, o którym mówimy, nie zakładałabym, że dziecko będzie się nudzić. Nauczyciel może dopasować program do indywidualnych potrzeb uczniów - tłumaczyła.

Prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska opracowała eksperymentalny program nauczania, dzięki któremu rozwijane są zdolności matematyczne. - Więcej niż połowa dzieci jest uzdolnionych, a w grupie rozpoczynających edukację co czwarte jest superuzdolnione. Jednak program i metody nauczania ułożone są dla większości, czyli normy - wyjaśniła. Praktyka pokazuje, że po ośmiu miesiącach nauki uczniowie szczególnie zdolni przestają manifestować swój potencjał. Dlaczego?

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził: Janusz Weiss
Goście: Joanna Dębek (rzecznik MEN), Edyta Gruszczyk-Kolczyńska (Akademia Pedagogiki Specjalnej)
Data emisji: 2.04.2015
Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

asz/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Problem uczniów w klasie. Czy istnieją limity?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 04:33
W jednej ze szkół dyrekcja chce zwiększyć liczbę uczniów w pierwszych klasach ponad dopuszczalny ustawowo limit. Czy można tak uczynić? Co na to kuratorium oświaty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sześciolatek w szkole. Obowiązek czy prawo wyboru?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2015 16:20
- Rodzic powinien mieć wybór i jeśli zdecyduje, że chce wysłać swoje sześcioletnie dziecko do szkoły, to powinien mieć taką możliwość, ale tylko na podstawie oświadczenia woli, a nie obowiązkowo - mówi w radiowej Jedynce Karolina Elbanowska Prezes Fundacji Rzecznik Praw Rodziców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poważny konflikt w szkole. Kto może pomóc?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 01:59
Słuchaczka Jedynki zgłosiła się do Janusza Weissa w związku ze sprawą konfliktu w szkole. Kto odpowiada za przestrzeganie praw ucznia na terenie placówki edukacyjnej?
rozwiń zwiń