Niebezpieczne sztuczki sprzedawców. Czego warto się wystrzegać?

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2015 03:15
Do Janusza Weissa zgłosiła się kobieta z pytaniem, czy konsumenci mogą pytać o atest. - To drobne, ale ważne sprawy. Ich wyjaśnienie przywraca ład i porządek - mówi słuchaczka Jedynki.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza jakie prawa mają konsumenci m.in. w kwestii pytania o atest (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Czy producent albo handlowiec musi udzielić klientowi informacji na temat urządzenia reklamowanego jako atestowane?
Czy producent albo handlowiec musi udzielić klientowi informacji na temat urządzenia reklamowanego jako atestowane?Foto: GlowImages/East News

Zgodnie z prawem, jeśli produkt jest oferowany na rynku polskim, to powinien posiadać informację na temat jego właściwości. - Musi być dołączona etykieta z opisem w języku polskim - wyjaśnia Paweł Ratyński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czy brak atestu jest przekroczeniem prawa i komu należy ewentualnie zgłosić ten fakt, dowiesz się z dźwięku. Janusz Weiss wyjaśnił również sprawę niewidomej emerytki, której nieuczciwy sprzedawca chciał sprzedać książkę telefoniczną.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać
Prowadził:
Janusz Weiss
Gość: Paweł Ratyński (biuro prasowe Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów)
Data emisji: 17.04.2015
Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.
sm/pg

Zobacz więcej na temat: Janusz Weiss prawo zakupy

Czytaj także

Zarabiasz za granicą? Nie w każdym sklepie kupisz na raty

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 21:45
- Nie ma obostrzeń, które każą osoby pracujące poza granicami Polski traktować inaczej. Przy tak dużej konkurencji na rynku myślę, że można znaleźć bank, dla którego liczyło się będzie czy klient jest w stanie uregulować ratę, a nie miejsce zarobków - radzi Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepiej nie pożyczaj samochodu obcokrajowcowi

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2015 20:56
Z roku na rok przybywa mandatów, fotoradarów, zakazów i kłopotów polskich kierowców. Warto jednak pamiętać, że mamy swoje prawa, a wszystko na końcu weryfikuje niezależny sąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z toalety skorzystaj przed wyjściem do sklepu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2015 18:21
Dlaczego w sklepach sieci dyskontowych, jak np. Biedronka, nie ma toalet? Czy istnieją jakieś przepisy, które regulują ten problem
rozwiń zwiń