Leki na choroby rzadkie refundowane, ale nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 01:44
Z tym problemem boryka się w Polsce kilkadziesiąt osób. Od czego zależy czy dany lek na chorobę rzadką będzie refundowany, wyjaśniał Janusz Weiss.
Audio
  • Jakie leki sieroce są refundowane i dlaczego nie wszyscy pacjenci mają na to szansę? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
- W Polsce jest przestrzeń do refundacji i my bardzo chcemy refundować leki skuteczne dla wszystkich chorych, którzy ich potrzebują. Zapraszamy producentów do współpracy - mówi Igor Radziewicz-Winnicki
- W Polsce jest przestrzeń do refundacji i my bardzo chcemy refundować leki skuteczne dla wszystkich chorych, którzy ich potrzebują. Zapraszamy producentów do współpracy - mówi Igor Radziewicz-WinnickiFoto: zdjęcie ilustracyjne/Pixabay/domena publiczna

- Co do zasady, chcemy refundować leki sieroce, bo są potrzebne pacjentom. Problem polega jednak często na rejestracji leków - wyjaśnia wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Jak się okazuje, choć ministerstwo chce refundować te leki, ich producenci nie zawsze są zainteresowani współpracą z Ministerstwem Zdrowia.

W przypadku, o którym mówił słuchacz, pacjenci mają nierówny dostęp do tego samego leku z powodów prawno-historycznych. - Jeśli ktoś, przed wejściem w życie ustawy refundacyjnej, miał zgodę na refundację leku, to się ją kontynuuje. Z nowymi pacjentami jest inaczej - wyjaśnia minister i podaje, jakich chorób i leków ta sprawa dotyczy.

Z jakich powodów producenci niechętnie przystępują do procesu refundacyjnego? Posłuchaj.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom radiowej Jedynki codziennie od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, a o godz. 17.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i prezentuje wnioski.

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Gość: Igor Radziewicz-Winnicki (wiceminister zdrowia)

Data emisji: 29.04.2015

Godzina emisji: 17.30

sm/asz

Czytaj także

Ekspert: choroby rzadkie są chorobami rodzin

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2015 09:52
Choroby rzadkie są problemem medycznym, ale także społecznym. Szacuje się, że zidentyfikowano od 5 do 8 tys. różnych chorób rzadkich. W Polsce ten problem dotyka około 2-2,5 mln osób.
rozwiń zwiń