Statkiem po Wiśle niczym w filmie "Rejs"? Nie dziś

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 00:21
- Wisła cały czas ciągnie ze sobą piach i podnosi coraz wyżej lustro wody, natomiast samej wody jest coraz mniej - mówi Andrzej Suchecki, prezes Stoczni Rzecznej Centromost w Płocku.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, dlaczego po Wiśle nie pływają wycieczkowce rodem z filmu "Rejs" (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Dlaczego rejsy statkami po Wiśle są tak krótkie? Czy brakuje odpowiedniego sprzętu, a może sama rzeka stała się zbyt kapryśna i płytka - pyta w liście słuchaczka Jedynki. Sprawie rejsów po Wiśle przyjrzał się Janusz Weiss.

Pracowniczka Żeglugi Stołecznej przyznaje, że dawniej rejsy po Wiśle były dłuższe, ale pozwalała na to woda. - Była regulacja Wisły, a teraz jest niski stan wody - opowiada w Jedynce. Jak się okazuje, koryto Wisły od dawna nie było pogłębiane, a rzeka niesie ze sobą wiele mułu i piasku, przez co następuje jej spłycanie.

W programie mówiliśmy również o tym, jakie statki mogą pływać po Wiśle, które odcinki rzeki są najpłytsze oraz dlaczego jest to tak kapryśna rzeka, jeśli chodzi o zasilanie w wodę.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Pracowniczka Żeglugi Stołecznej, Andrzej Suchecki (prezes Stoczni Rzecznej Centromost w Płocku), Stanisław Lamczyk (poseł PO, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Przywrócenia Żeglowności Wiśle)

Data emisji: 10.08.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: ''22 645 21 55. Można też pisać na adres weiss@polskieradio.pl.

sm/asz

Czytaj także

Problemy z NFZ. Jak dostać receptę na wakacjach?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 02:21
- Każdy lekarz powinien wypisać receptę refundowaną. Od niedawna minister zdrowia wprowadził pewne ułatwienia, jeśli chodzi o wypisywanie recept lekarskich - mówi Andrzej Troszyński, rzecznik prasowy NFZ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy w windzie można osiągnąć stan nieważkości?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2015 08:00
Słuchaczka pyta, czy człowiek, który podskoczy w windzie akurat wtedy, gdy zacznie ona spadać, znajdzie się w stanie nieważkości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nad Bałtykiem nie będzie drugiej Holandii

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 18:15
- Zabierając wodę z obszaru Zalewu Wiślanego zrobilibyśmy więcej zła niż korzyści - mówi pracownik Urzędu Morskiego w odpowiedzi na pytanie, dlaczego wzorem Holendrów nie osuszamy morza, by zwiększyć terytorium kraju.
rozwiń zwiń