Krzywdzące opłaty. Płacimy dwa razy za to samo?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 03:42
- Powszechnie można mieć poczucie, że płacimy dwie daniny, ale są to inne opłaty - mówi o różnicy pomiędzy użytkowaniem wieczystym a podatkiem od nieruchomości Agata Zagórska z Wydziału Skarbu miasta Krakowa.
Audio
  • Janusz Weiss wyjaśnia różnicę pomiędzy podatkiem od nieruchomości a opłatą z tytułu użytkowania wieczystego gruntu (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać/ Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Użytkowanie wieczyste - słuchacz Jedynki zastanawia się, jakie są jego źródła historyczne i podstawy prawne. Wynika to z tego, że płaci on podatek za użytkowanie wieczyste, jak również gruntowy. Jego zdaniem to przykład podwójnego opodatkowania własności.

Agata Zagórska z Wydziału Skarbu miasta Krakowa wyjaśnia, że istnieje podatek od nieruchomości oraz opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. - Ta druga opłata ma charakter cywilno-prawny, a nie podatkowy. Gmina, będąc właścicielem gruntu występuje w tym przypadku jako podmiot prawa cywilnego, a nie jako podmiot władczy - opowiada urzędniczka. Jak dodaje, charakter tych ustaw jest inny z samej mocy prawa.

Goście Janusza Weissa wyjaśnili, czy dwukrotnie płacimy za to samo i jak wygląda to w świetle polskiego prawa.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Agata Zagórska (Wydział Skarbu miasta Krakowa), Mariusz Unisk (Doradca Generalny ds. Doradztwa Podatkowego w ISP Modzelewski i wspólnicy)

Data emisji: 13.08.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: . Można też pisać na adres weiss@polskieradio.pl.

sm/pg

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Auta z zagranicy. Ile kosztuje sprowadzenie i recykling?

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 19:00
Słuchacze mają dużo wątpliwości dotyczących opłaty recyklingowej. Od 2016 roku ma zostać ona zniesiona, nie jest jednak jasne, kto będzie płacił, a kto nie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można korzystać z butli gazowej w wieżowcu?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 03:36
Co na temat używania butli gazowych w gospodarstwach domowych mówią przepisy prawne? Jest to niebezpieczne, ale czy zakazane?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reklama na szybie kontra nasze bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 18:50
Szyby okien w pojazdach coraz częściej oklejane są reklamami. Czy jest to bezpieczne i nie powoduje problemów w razie wypadków i konieczności zbicia szyby?
rozwiń zwiń