Kierowca bez nogi i bez karty parkingowej

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 18:50
Słuchacz stracił nogę, ale zdaniem orzeczników ma zbyt lekką niepełnosprawność, by dostać kartę parkingową. Wcześniej korzystał z takiej karty przez 40 lat.
Audio
  • Co decyduje o przyznawaniu niepełnosprawnym kart parkingowych? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i.../Jedynka)
Jaki rodzaj i stopień niepełnosprawności uprawnia do otrzymania karty parkingowej?
Jaki rodzaj i stopień niepełnosprawności uprawnia do otrzymania karty parkingowej?Foto: pixabay.com/domena publiczna

Zgodnie z ustawą z 23 października 2013 r. o zmianie ustawy "Prawo o ruchu drogowym" i niektórych innych ustaw imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Przysługuje ona osobom niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności mającym znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, a także osobom z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

- Oprócz tego, że brane jest pod uwagę schorzenie zasadnicze, to jednym z istotnych elementów jest to, jak dana osoba funkcjonuje w społeczeństwie, czy jej niepełnosprawność jest w jakim stopniu kompensowana. Jeżeli wnioskodawca jest samodzielny, to otrzymuje stopień adekwatny do stopnia funkcjonowania w społeczeństwie - tłumaczy przedstawicielka Centrum Pomocy Rodzinie w Warszawie.

Słuchaczowi przysługuje droga odwoławcza od decyzji wydanej przez miejski zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności. Szczegóły w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Data emisji: 1.09.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres weiss@polskieradio.pl.

pg/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skończą się kombinacje? Karty parkingowe dla niepełnosprawnych po nowemu

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2014 13:46
Od 1 lipca rozpoczęła się wymiana kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. - Nowe nie są już wydawane bezterminowo, a do ich otrzymania uprawnione są osoby ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się - mówił w radiowej Jedynce Piotr Pawłowski, prezes Fundacji Integracja.
rozwiń zwiń