Sposób na obejście luki prawnej i uzyskanie dostępu do aktu zgonu

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 21:41
Słuchaczka skarży się, że nie mogła przeczytać wyniku sekcji zwłok męża, który nieprzytomny został odwieziony do szpitala i tam zmarł nie odzyskawszy świadomości. W szpitalu poinformowano ją, że niezbędna jest zgoda zmarłego.
Audio
  • Janusz Weiss pyta o przepisy regulujące dostęp do dokumentacji medycznej bliskich osób, które zmarły nie odzyskując przytomności (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka
Nie zawsze potrzeba prawnika, aby dotrzeć do dokumentacji medycznej zmarłej osoby bliskiej
Nie zawsze potrzeba prawnika, aby dotrzeć do dokumentacji medycznej zmarłej osoby bliskiejFoto: Depositphotos

Szpital UM w Gdańsku, gdzie doszło do zdarzenia, zasłaniał się tajemnicą wglądu w dokumentację i przepisami, bo zmarły nie zostawił (gdyż nie mógł) upoważnienia. Za poradą prawnika słuchaczka zaskarżyła szpital o zaniedbanie i wówczas, jako strona postępowania sądowego, uzyskała wgląd w dokumenty. Ale czy tak powinno być?

Pracownicy szpitala zdają sobie sprawę, że w przypadku rodziny lub bliskich osób, które zmarły, nie odzyskując przytomności, brak zgody uniemożliwia dostęp do dokumentów. Szpital stara się być elastyczny i zawsze kiedy ma jakikolwiek pretekst, to jednak przekazuje takie dokumenty.

Również Rzecznik Praw Pacjentów przyznała, że przepisach jest luka prawna, jeśli chodzi brak upoważnienia od osób, które zmarły bez odzyskania przytomności. Wskazuje na nią ustawodawcy od 2010 roku, na razie bez skutku. Rzecznik ma jednak sposób, aby obejść przepisy i mówi Januszowi Weissowi, co zrobić, żeby krewni czy osoby bliskie mogły się dowiedzieć o treści aktu zgonu. Posłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Joanna Bielawczyk (szpital Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku), Krystyna Kozłowska (Rzecznik Praw Pacjenta)

Data emisji: 14.10.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

ag/mc

Czytaj także

L4 to nie urlop. ZUS sprawdza tysiące zwolnień

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 16:14
W ubiegłym roku wykonano ponad 450 tys. kontroli zwolnień lekarskich, a zakwestionowano 24 tys. - mówiła Grażyna Hart, dyrektor Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego ZUS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nasze bezpieczeństwo największą wadą systemu zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 03:23
- System ochrony zdrowia nigdy nie powstał pod kątem bezpieczeństwa w odróżnieniu od innych dziedzin jak lotnictwo czy przemysł nuklearny - mówi Barbara Kutryba z Centrum Monitorowania Jakości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczepić czy nie szczepić? Fakty i mity o szczepieniach dzieci

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 18:03
20-30 lat temu szczepiono wszystkie dzieci. Obecnie z każdym rokiem wzrasta liczba rodziców rezygnujących z tego zabiegu.
rozwiń zwiń