X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pożyteczne szkodniki. Jak sobie radzić z bobrami?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 18:00
- Powinniśmy się przyzwyczaić do bobrów i nauczyć minimalizować negatywny wpływ ich działań, które nas dotykają - mówi dr Andrzej Czech, specjalista od bobrów.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza przepisy prawa, odnoszące się do bobrów ("Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać"/ Jedynka)
Czy bobry są szkodnikami jak chce wielu, czy też pożytecznymi zwierzętami?
Czy bobry są szkodnikami jak chce wielu, czy też pożytecznymi zwierzętami?Foto: Pixabay/ CC0 Public Domain

W Polsce obowiązuje ochrona bobrów, tylko co to oznacza i jak ona w rzeczywistości wygląda? "W mojej okolicy dwa lata temu zamieszkały bobry na małym cieku wodnym, przepływającym przez obszar, objęty programem Natura 2000. Gdy zwierzęta wybudują zaporę, to ktoś im ją rozbiera. Komu należy to zgłosić? Czy rozbieranie tamy bobrom jest dozwolone, czy grożą za to jakieś konsekwencje?" - pyta słuchacz.

Katarzyna Pliszczyńska z Ministerstwa Środowiska przyznaje, że bobry mają obecnie status zwierzęcia objętego ochroną częściową, a nie ścisłą. - Znaczy to, że można je pozyskiwać, chwytać czy wykorzystywać do celów gospodarczych. W przypadkach uzasadnionych, jeśli zwierzęta te wyrządzają szkody, można dostać zezwolenie na zabicie bobrów, przeniesienie ich w inne miejsce lub niszczenie tam i nor, tylko muszą być spełnione wymagania opisane w ustawie o ochronie przyrody - mówi rzeczniczka ministerstwa.

Jaka jest populacja bobrów w Polsce? Na ile szacowane są szkody, wyrządzane przez te zwierzęta? Jak można sobie poradzić z bobrami? O tym więcej w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Katarzyna Pliszczyńska (Ministerstwo Środowiska), dr Andrzej Czech (specjalista od bobrów z Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 11.12.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres:weiss@polskieradio.pl.

sm/ag

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakie zwierzę poza papugą można nauczyć mówić?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 03:00
- Jeżeli kupujemy inteligentne zwierzę, to przede wszystkim trzeba zacząć od zrozumienia jego mowy. Czego chce, jak funkcjonuje i na co reaguje - opowiada pracownik sklepu zoologicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niby zając, ale kot. Tajniki gwary łowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2015 23:28
Język myśliwych jest szalenie bogaty. Proste z pozoru nazwy zwierząt okazują się mieć dziesiątki wariantów - zając bywa również nazywany gachem, kicajem, kotem, michałkiem...
rozwiń zwiń