X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaginieni w wojennej zawierusze. Ślady wciąż są

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 20:10
Jedna ze słuchaczek chciałaby poznać wojenne losy swojej mamy. Jej historia może okazać się pomocna wielu innym osobom, które straciły kontakt z bliskimi na skutek II wojny światowej.
Audio
  • Janusz Weiss pomaga odnaleźć ślady wojennych i powojennych losów Polaków (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i.../Jedynka)
Po klęsce Powstania Warszawskiego Niemcy wypędzili ze stolicy wszystkich mieszkańców. Większość trafiła do obozu w Pruszkowie, skąd wywożono ludzi do Oświęcimia, do Niemiec. Ale także w pierwszych latach wojny warszawiacy - często pieszo - pędzeni byli na terytorium okupanta
Po klęsce Powstania Warszawskiego Niemcy wypędzili ze stolicy wszystkich mieszkańców. Większość trafiła do obozu w Pruszkowie, skąd wywożono ludzi do Oświęcimia, do Niemiec. Ale także w pierwszych latach wojny warszawiacy - często pieszo - pędzeni byli na terytorium okupantaFoto: PAP/CAF

Mama naszej słuchaczki została około roku 1941 zatrzymana przez Niemców i była przetrzymywana w Dur­chgangslager - obozie przejściowym dla osób wywożonych na roboty do Niemiec. Z transportu uciekała dwukrotnie, ale jej dalsze losy nie są znane. Jak udało się dowiedzieć redaktorowi Januszowi Weissowi, przy ulicy Skaryszewskiej 8 - gdzie w budynku szkoły funkcjonował obóz - utworzono izbę pamięci z dokumentacją wojennych wydarzeń. 

Ta placówka nie jest jednak jedynym źródłem informacji o losach Polaków w czasie II wojny światowej. - Ten obóz jest nam znany, postaramy się więc sprawdzić nazwisko i jakieś dalsze informacje zdobyć - deklaruje Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rozmówca Janusza Weissa odsyła jeszcze do czterech innych instytucji, które dysponują bogatymi zbiorami informacji. Pomocny może okazać się także pewien film...

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Adam Lisiecki (Muzeum Warszawskiej Pragi), Grzegorz Hanula (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres:weiss@polskieradio.pl.

asz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nawet po latach warto wyjaśnić losy zaginionych krewnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 17:36
Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 68 lat to cały czas bliscy poszukują osób zaginionych podczas wojennej zawieruchy. Są to zarówno żołnierze, jak też i cywile. Janusz Weiss sprawdza w PCK, czy jest jeszcze sens szukania swoich krewnych.
rozwiń zwiń