Zaginieni w wojennej zawierusze. Ślady wciąż są

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 20:10
Jedna ze słuchaczek chciałaby poznać wojenne losy swojej mamy. Jej historia może okazać się pomocna wielu innym osobom, które straciły kontakt z bliskimi na skutek II wojny światowej.
Audio
  • Janusz Weiss pomaga odnaleźć ślady wojennych i powojennych losów Polaków (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i.../Jedynka)
Po klęsce Powstania Warszawskiego Niemcy wypędzili ze stolicy wszystkich mieszkańców. Większość trafiła do obozu w Pruszkowie, skąd wywożono ludzi do Oświęcimia, do Niemiec. Ale także w pierwszych latach wojny warszawiacy - często pieszo - pędzeni byli na terytorium okupanta
Po klęsce Powstania Warszawskiego Niemcy wypędzili ze stolicy wszystkich mieszkańców. Większość trafiła do obozu w Pruszkowie, skąd wywożono ludzi do Oświęcimia, do Niemiec. Ale także w pierwszych latach wojny warszawiacy - często pieszo - pędzeni byli na terytorium okupantaFoto: PAP/CAF

Mama naszej słuchaczki została około roku 1941 zatrzymana przez Niemców i była przetrzymywana w Dur­chgangslager - obozie przejściowym dla osób wywożonych na roboty do Niemiec. Z transportu uciekała dwukrotnie, ale jej dalsze losy nie są znane. Jak udało się dowiedzieć redaktorowi Januszowi Weissowi, przy ulicy Skaryszewskiej 8 - gdzie w budynku szkoły funkcjonował obóz - utworzono izbę pamięci z dokumentacją wojennych wydarzeń. 

Ta placówka nie jest jednak jedynym źródłem informacji o losach Polaków w czasie II wojny światowej. - Ten obóz jest nam znany, postaramy się więc sprawdzić nazwisko i jakieś dalsze informacje zdobyć - deklaruje Grzegorz Hanula z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Rozmówca Janusza Weissa odsyła jeszcze do czterech innych instytucji, które dysponują bogatymi zbiorami informacji. Pomocny może okazać się także pewien film...

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Adam Lisiecki (Muzeum Warszawskiej Pragi), Grzegorz Hanula (Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 16.12.2015

Godzina emisji: 17.30

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres:weiss@polskieradio.pl.

asz/ag

Czytaj także

Nawet po latach warto wyjaśnić losy zaginionych krewnych

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 17:36
Choć od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 68 lat to cały czas bliscy poszukują osób zaginionych podczas wojennej zawieruchy. Są to zarówno żołnierze, jak też i cywile. Janusz Weiss sprawdza w PCK, czy jest jeszcze sens szukania swoich krewnych.
rozwiń zwiń