Jemioła - pasożyt o leczniczych właściwościach

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 10:30
- Tradycyjnie jemioła była stosowana przy nadciśnieniu tętniczym. Obecnie natomiast coraz więcej jest wskazań do aktywności immunomodulującej i przeciwnowotworowej - mówi Michał Tomczyk z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
Audio
  • Jemioła to nietypowy pasożyt (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Jemioła
JemiołaFoto: pixabay

Jemioła występuje powszechnie na różnych gatunkach drzew. Jest to bowiem roślina pasożytnicza przenoszona głównie przez ptaki. Na nadmiar jemioły w Warszawie skarży się pewna słuchaczka, która pyta, dlaczego służby odpowiedzialne za miejską zieleń nic z tym nie robią.

- Jeżeli pielęgnowana jest cała korona drzewa, wtedy jemioła jest usuwana. Nie da się tego jednak zrobić całkowicie, ponieważ jemioła wpuszcza korzeń w konar drzewa - tłumaczy pracownica Zarządu Terenów Publicznych w Warszawie.

Czy można zabezpieczyć drzewa przed jemiołą i jakie substancje cenne z medycznego punktu widzenia ona zawiera, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: pracownica Zarządu Terenów Publicznych w Warszawie, docent Michał Tomczyk (Wydział Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku)

Data emisji: 15.01.2016

Godzina emisji: 17.31

Z pytaniami do Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

pg/mg

Czytaj także

Nie można usuwać drzew i krzewów na polach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 19:34
Często zdarza się, że rolnicy wycinają kępy drzew i krzewów rosnących wśród pól. Okazuje się, że można za to dostać wysoka karę. Janusz Weiss sprawdzał, co grozi za wycinkę bez zezwolenia takich drzew i krzewów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie wolno sadzić drzew w pobliżu gazociągu

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 22:26
W 1989 roku prawo w tej sprawie było bardziej liberalne. Należało zachować odległość 1,5 metra. W 2013 roku przepisy zmieniono. Obecnie minimalna odległość drzewa od gazociągu nie może być mniejsza niż 2 metry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłopotliwe sąsiedztwo pomnika przyrody

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 11:56
Słuchacz, mieszkaniec Kielc, skarży się, że na jego posesję opadają liście z rosnącego w pasie drogowym dębu - pomnika przyrody.
rozwiń zwiń