Ten temat zainteresuje każdego użytkownika komunikacji miejskiej

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 21:35
Słuchaczka radiowej Jedynki była świadkiem, jak kontrolerzy wystawili mandat pasażerowi, którego bilet czasowy skończył się 2 minuty wcześniej. Podróż wydłużyła się nie z jego winy.
Audio
  • Korzystasz z komunikacji miejskiej? Ten temat cię dotyczy (Wszystko, co chciałbyś.../Jedynka)
Autobus się wlecze, płaci pasażer. Podwójnie
Autobus się wlecze, płaci pasażer. PodwójnieFoto: Pixabay.com/domena publiczna

Korki i nieprzewidziane sytuacje na drogach powodują, że wydłuża się czas przejazdu w stosunku do tego, co przewoźnicy deklarują w rozkładach. Ponadto najkrótszy bilet czasowy w wielu polskich miastach wynosi 20 minut, a czas przejazdu przedłuża się zaledwie o kilka. Janusz Weiss postanowił sprawdzić, dlaczego koszty muszą ponosić pasażerowie. 

- W uchwale Rady Miasta Krakowa jest zapis, który mówi, że są sytuacje, w których bilet czasowy jest wydłużany i działa 2 razy dłużej - wyjaśnia rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk. Dzieje się tak jedynie w przypadku awarii pojazdu bądź infrastruktury komunikacyjnej, czyli tych elementów, za które MPK odpowiada.

Z taką interpretacją nie zgadza się mecenas Paweł Judek, który uważa, że "organy organizujące transport drogowy zapominają, jaka jest istota umowy przewozu". Szczególnie w obliczu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Co z tego wynika dla pasażerów? I jak mają postępować, gdy nie zgodzą się na zapłatę mandatu?

*** 

Tytuł audycji: Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać

Prowadzi: Janusz Weiss

Goście: Marek Gancarczyk (rzecznik prasowy MPK w Krakowie), Paweł Judek (radca prawny)

Data emisji: 25.01.2016

Godzina emisji: 17.30

asz/pg


Czytaj także

Krzywdzące opłaty. Płacimy dwa razy za to samo?

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2015 03:42
- Powszechnie można mieć poczucie, że płacimy dwie daniny, ale są to inne opłaty - mówi o różnicy pomiędzy użytkowaniem wieczystym a podatkiem od nieruchomości Agata Zagórska z Wydziału Skarbu miasta Krakowa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kto płaci za transport sanitarny pacjenta?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2015 18:00
Słuchacz po amputacji nogi w szpitalu w Jędrzejowie, protezę miał otrzymać w ośrodku w Kielcach. Dzięki zleceniu od lekarza rodzinnego został przewieziony ambulansem. Usługa okazała się płatna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślub, wesele, podróż poślubna, kontrola skarbowa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 21:27
Prezent w postaci koperty z pieniędzmi jest bardzo częstym podarunkiem ślubnym. Może jednak przysporzyć państwu młodym poważnych kłopotów.
rozwiń zwiń