Granice inwigilacji pracownika przez pracodawcę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:18
Czy pracodawca może nagrywać rozmowy pracownika, monitorować jego pracę przez kamery? Janusz Weiss sprawdzał, czy jest to zgodne z prawem.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza, jakie są granice inwigilacji pracownika przez pracodawcę (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Granice inwigilacji pracownika przez pracodawcę
Foto: Glow Images/East News

Okazuje się, że Kodeks Pracy nie reguluje kwestii nagrywania wizerunku czy rozmów pracowników. Sprawy te mogą regulować wewnętrzne regulaminy. Państwowa Inspekcja Pracy otrzymywała skargi na ten temat.
Dyrektor Lesław Nawacki Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wyjaśnia, że granicą, do której pracodawca może się posunąć jest naruszenie prawa pracownika do prywatności. Ale w polskim prawie pracy nie ma wyraźnych regulacji, które precyzyjnie ustalałyby możliwość kontrolowania pracownika. - Z pewnością nie można instalować kamer w szatni czy toalecie - mówi dyrektor.
Zaznacza, że pracownik musi wiedzieć o inwigilacji. Czyli musi wiedzieć, że np. nagrywane są jego rozmowy z klientami albo rejestrowanie zachowania pracownika. O nagrywaniu rozmów musi być też poinformowany klient.

Co ciekawe ponadto pracodawca może narzucić pracownikowi charakter ubioru. Najlepiej jednak, kiedy pracownik jest o tym uprzedzony podczas przyjmowania do pracy.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki od rana do popołudnia.

Janusz
Janusz Weiss

O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

 

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Policja, pracownik poczty, a nawet barman - oni mogą nas wylegitymować

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2013 11:53
- Jest wiele sytuacji, kiedy nasza identyfikacja jest konieczna, a jej możliwość wypływa z przepisów prawa – mówiła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Małgorzata Kałużyńska - Jasak, rzecznik prasowy GIODO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Parkuj z głową. Straż Miejska może odholować twoje auto

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2013 22:01
Co ma zrobić osoba, której zastawiono samochodem wjazd do garażu? Czy może go sama odholować? Z takimi pytaniami zwrócił się do Janusza Weissa jeden ze słuchaczy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego polscy siatkarze grają bez orła na koszulkach?

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2013 14:43
Janusz Weiss sprawdzał w radiowej Jedynce, jak to jest z orłem na koszulkach siatkarek i siatkarzy, ale też sportowców innych dyscyplin.
rozwiń zwiń