Kto i kiedy traci zniżki na ubezpieczenie samochodu?

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 16:40
Zawierając umowę na ubezpieczenie komunikacyjne należy pamiętać, że nie tylko wysokość składki jest ważna. Warto zadać sobie trochę trudu i zorientować się co będzie w przypadku, kiedy dojdzie do szkody.
Audio
  • Janusz Weiss sprawdza ubezpieczenia komunikacyjne (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Obecnie odszkodowanie z OC wypłaca firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku.
Obecnie odszkodowanie z OC wypłaca firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku.Foto: Glow Images/East News

Janusz Weiss usiłuje odpowiedzieć na pytanie z dziedziny motoryzacji dotyczące wszystkich posiadaczy aut, którym zależy na zawartości portfela. Poszedł śladem telefonu od słuchacza, który miał dwa auta i stracił zniżki, bo żona, będąca wspołwłaścicielem jednego z nich, spowodowała wypadek. Czy to powszechna praktyka wynikająca z przepisów?

Okazuje się, że w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym są stosowane inne zasady. Jedne przyznają zniżki na wszystkie pojazdy należące do klienta, ale w przypadku szkody również cofają zniżki na wszystkie pojazdy. Inne traktują to indywidualnie.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>
Krystyna Krawczyk z Biura Rzecznika Ubezpieczonych wyjaśnia, że ustawodawca pozostawił firmom ubezpieczeniowym dowolność w kształtowaniu taryf. Mają one jedynie obowiązek powiadamiania Komisji Nadzoru Finansowego o zmianach w taryfach, ale nie skutkuje to żadną reakcją ze strony KNF. Dlatego należy uważnie zapoznawać się z ogólnymi warunkami ubezpieczeń w danej firmie. A firm ubezpieczeniowych jest 28.
- Najlepiej przepytać też agenta przedstawiając sytuację, że ktoś inny korzysta z moich samochodów, że mam kilka samochodów, jak będzie wyglądała moja sytuacja, jeśli chodzi o składkę, kiedy ktoś inny wyrządzi szkodę moim samochodem - radzi Krystyna Krawczyk. Przypomina, że zakład ubezpieczeniowy na dwa tygodnie przed upływem okresu ubezpieczenia ma obowiązek powiadomić nas o kończącym się terminie i przesłać informację o tym, jak będzie wyglądała składka nowego ubezpieczenia. Klient ma więc możliwość szybkiego rozeznania się na rynku i ewentualnej zmiany ubezpieczyciela.
W takim przypadku najlepiej skontaktować się z tzw. multiagentem, a więc takim, który prowadzi działalność na rzecz wielu towarzystw. Właśnie multiagenci mają najlepszy przegląd tego, co dzieje się na rynku.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Czytaj także

Zapomniałeś przedłużyć OC auta? Zapłacisz nawet 3200 zł kary

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 11:10
Kara za jazdę bez ważnego ubezpieczenia OC sięga 3200 zł. „Wirtualny policjant” Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wlepia ją automatycznie. Także wstecz. W tym roku już 5 tys. razy. I nie ma znaczenia, czy samochód w tym czasie w ogóle wyjechał z garażu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy uprzywilejowani. Tylko oni dostaną odszkodowania

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2013 19:49
"Dzik jest dziki, dzik jest złym, dzik ma bardzo ostre kły". Z tego wierszyka, często recytowanego w dzieciństwie prawdą chyba pozostały jedynie kły. Bo coraz częściej dziki trafiają do miast, gdzie szukają pożywienia w parkach, śmietnikach i na wysypiskach. Powodują też szkody i nie wiadomo kto za nie odpowiada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPO w obronie ofiar przestępstw

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 19:13
Od kilku lat w Polsce obowiązuje ustawa na mocy której ofiary przestępstw mogą się starać o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Tyle, że prawo sobia a praktyka sobie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcy żegnają się z bezterminowymi prawami jazdy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 12:40
Z pytaniem do Janusza Weissa zgłosił się słuchacz, który posiadał bezterminowe prawa jazdy na wszystkie kategorie. Przy wymianie zniszczonego dokumentu na nowy okazało się, że jego uprawnienia zostały ograniczone czasowe.
rozwiń zwiń