Szczątki Piastów wstrzymają budowę. Zapłacisz za to!

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2013 19:03
Temat audycji podpowiedziała redaktorowi Weissowi słuchaczka Jedynki, która na swojej działce chciała postawić dom. Okazało się, że przed budową powinna zlecić prace... archeologiczne.
Audio
  • Odkrycie archeologiczne na działce budowlanej. Gdzie się udać? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Kargul1965/Wikimedia Commons/domena publiczna

- Dzieje się tak wtedy, gdy na jakiejś działce zlokalizowany jest ślad osadniczy lub stanowisko archeologiczne oznaczone na Archeologicznym Zdjęciu Polski - wyjaśniła w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" pracownica jednej z firm prowadzących wykopaliska.

Realizowany od 1978 roku w Polsce projekt AZP polega na prowadzeniu badań powierzchniowych - czyli obserwacji dokonywanych wiosną i jesienią, kiedy na świeżo zaoranej ziemi widoczne stają się skorupy, kości czy inne stare ślady bytowania - i wywiadów. Zgromadzone informacje służą do celów naukowych i konserwatorskich, ale także wykorzystywane są przy zagospodarowywaniu przestrzeni.

- Jeśli ktoś na działce, na której oznaczony jest ślad osadniczy lub stanowisko archelologiczne, będzie chciał coś budować, musi zapewnić przeprowadzenie stosownych badań - dodała rozmówczyni Janusza Weissa.

Zakres potrzebnych badań i ekspertyz określa konserwator, a koszt ich przeprowadzenia spoczywa na inwestorze. Aby uniknąć niespodzianki warto więc, przed zakupem działki, zasięgnąć informacji u wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Czy pośrednicy sprzedaży nieruchomości posiadają wiedzę na temat AZP? Czy te informacje uwzględnione są już przy udzielaniu pozwolenia na budowę? Jakie mogą być koszty badań archeologicznych na działkach budowlanych? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja Janusza Weissa  "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

Czytaj także

Howard Carter - odkrywca grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2020 05:40
"W świetle silnej lampy lśniły złote łoża, złote krzesło tronowe, połyskiwały matowo dwa czarne posągi. Stały naprzeciwko siebie jak żołnierze na warcie, ze złotymi fartuchami, w złotych sandałach ze świętym wężem połyskującym na czole" - pisał odkrywca grobu Tutanchamona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ślady Juliusza Cezara w Aleksandrii? Sensacyjne odkrycie polskich archeologów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2013 11:31
- Przenosimy się w jeden z najbardziej doniosłych momentów historii ludzkości. Gdy republika rzymska staje się imperium, Egipt rzymską prowincją, a królowa Kleopatra kończy panowanie. W tym momencie żołnierze Juliusza Cezara piszą graffiti ku czci wodza. Ten ślad jest fotografią dziejowego momentu - powiedział w radiowej Jedynce prof. Adam Łukaszewicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierowcy żegnają się z bezterminowymi prawami jazdy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 12:40
Z pytaniem do Janusza Weissa zgłosił się słuchacz, który posiadał bezterminowe prawa jazdy na wszystkie kategorie. Przy wymianie zniszczonego dokumentu na nowy okazało się, że jego uprawnienia zostały ograniczone czasowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, kiedy fachowcy zniszczą ci dom?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 15:00
Nie każdy musi umieć zrobić remont, nie każdy zna się na rodzajach farb, kafelków czy kleju. Dlatego do remontów zazwyczaj wynajmujemy fachowców. Problem zaczyna się wtedy, kiedy nie jesteśmy zadowoleni z efektów ich pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Weiss zarejestrował firmę w Pałacu Prezydenckim

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2013 20:25
- Prawo pozwala obywatelowi założyć firmę pod dowolnym adresem. Gdyby przychodziły do mnie jakieś pisma to proszę je odkładać - poinformował Kancelarię Prezydenta RP Janusz Weiss w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elektrownie wiatrowe nie wytwarzają dźwięków groźnych dla zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 20:33
- Należałoby zacząć od tego, że wszystko co się rusza wytwarza infradźwięki. Te emitowane przez turbiny wiatrowe są na niższym poziomie niż infradźwięki, których źródłem jest na przykład bijące serce człowieka - mówiła w Jedynce prof. Krystyna Pawlas z Akademii Medycznej we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słuchacze prostują. Nie można czasowo wyrejestrować samochodu osobowego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2013 21:36
Takiej informacji udzielono Januszowi Weissowi w jednym z wydziałów komunikacji. Miałoby wiązać się to z niepłaceniem obowiązkowego ubezpieczenia OC. Od razu rozdzwoniły się telefony od słuchaczy, którzy wyjaśnili co tak naprawdę prawo stanowi w tej kwestii.
rozwiń zwiń