Weksel in blanco w pracy. Dozwolony, ale nieprzydatny

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2013 17:43
Pracodawca nie może wpisać do niego sumy, której będzie się później domagał od pracownika za ewentualne szkody - wynika z kolejnej audycji Janusza Weissa z cyklu "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
Audio
  • Weksel in blanco w pracy. Dozwolony, ale nieprzydatny (Jedynka/Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: sxc.hu/cc

Do wyjaśnienia sprawy weksli in blanco w stosunkach pracodawca-pracownik skłonił Weissa telefon jednej ze słuchaczek radiowej Jedynki. Zadzwoniła matka mężczyzny, który pracuje w sklepie monopolowym. Właściciel sklepu zażądał od jej syna podpisania dokumentu na wypadek przyszłych szkód w sklepie.

Okazało się, że kodeks pracy nie przewiduje instytucji weksla in blanco jako zabezpieczenia przyszłych roszczeń pracodawców. Niestety nie ma też zapisu o zakazie jego stosowania. - Jednak sam charakter weksla, podpisanie zobowiązania na przyszłość o nieokreślonej wartości, nie wskazuje, że pracodawca zna wartość szkody. A odszkodowanie to naprawienie szkody, która już zaistniała - wyjaśniła Jolanta Zydlewska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Jej zdaniem weksel in blanco jest zbyt abstrakcyjną instytucją by mógł  być użyty w prawie pracy. Bo to pracodawca musi wykazać, że nasze działanie lub zaniechanie było przyczyną powstałej szkody. Musi ją zmiarkować na tyle, na ile jesteśmy winni. - Przyczynienie się kogoś innego lub samego pracodawcy spowoduje, że odszkodowanie będzie pomniejszone. W takiej sytuacji musi być przeprowadzone postępowanie miarkujące - dodała urzędniczka.

Ważne będzie przy tym ustalenie, czy byliśmy w stanie wypełnić powierzone nam zadanie. A to będzie już rozstrzygał sąd.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pracownik małżonek droższy w utrzymaniu niż pracownik nie-małżonek

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 18:18
Ordynacja podatkowa nie pozwala przedsiębiorcy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia wypłacanego małżonkowi. W przypadku obcej osoby przepis ten nie obowiązuje. Z pytaniem dlaczego tak jest zwrócił się do Janusza Weissa jeden ze słuchaczy Jedynki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Granice inwigilacji pracownika przez pracodawcę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2013 20:18
Czy pracodawca może nagrywać rozmowy pracownika, monitorować jego pracę przez kamery? Janusz Weiss sprawdzał, czy jest to zgodne z prawem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister ostrzega pracowników przed wekslami in blanco

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2013 15:06
Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz zwraca uwagę, że podpisanie takiego weksla może narazić zatrudnionego na poważne przykrości.
rozwiń zwiń