X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Połączenie Bugu z Narwią. Która rzeka jest dopływem?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 09:30
Narew dopływem Bugu, czy Bug dopływem Narwi? Odpowiedzi na to pytanie szukał Janusz Weiss w audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać".
Audio
  • Połączenie Bugu z Narwią. Która rzeka jest dopływem? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Serock - widok na Narew, w oddali widoczne ujście rzeki Bug
Serock - widok na Narew, w oddali widoczne ujście rzeki BugFoto: Ala z/Wikimedia Commons/domena publiczna

Słuchaczem, który je zadał jest piosenkarz kabaretowy Aleksander Grotowski znany m.in. ze znakomitych wykonań wierszy Andrzeja Waligórskiego.

To trudne pytanie ma swoje uwarunkowania geograficzne, hydrologiczne i historyczne. Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczył, że w przypadku Bugu i Narwi stosowane są dwa kryteria: podrzędne, które uwzględnia długość rzeki i drugie kryterium, ważniejsze, biorące pod uwagę ilość wody, która płynie rzeką.

- Trzymając się terminologii czysto hydrograficznej to Bug powinien być główną rzeką, która uchodzi do Wisły i Narew powinna być dopływem Bugu - wyjaśnił ekspert. - Ale jak cofniemy się i popatrzymy na Mapę Kwatermistrzostwa z początku XIX wieku, a potem mapy wigowskie z okresu międzywojennego, to wszędzie ten odcinek ujściowy jest nazywany Narwią - dodał Magnuszewski.

Magnuszewski mówił również w radiowej Jedynce, że przez pewien czas funkcjonowała nazwa Bugonarew, ale ze względów językowych została wycofana. - Obecnie nazwą właściwą jest Narew, Bug został uznany za lewy dopływ Narwi - podsumował.

Podróżnik Jacek Pałkiewicz, który docierał m.in. do źródeł Amazonki, oprócz dwóch kryteriów wskazanych przez Artura Magnuszewskiego, dodał, że ważne są także takie aspekty jak: wysokość nad poziomem morza, spadek doliny, przekrój rzeki, znaczenie rzeki dla regionu. - Jest mnóstwo elementów, które powinno się połączyć i teoretycznie gdzieś one wszystkie się powinny zrównać - zaznaczył podróżnik.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55. Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

20. rocznica śmierci Andrzeja Waligórskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 10:02
Datę 10 maja 1992 roku zapamiętali wszyscy wielbiciele rycerza Dreptaka, bajeczek Babci Pimpusiowej czy docenta Bassetta. Tego dnia zmarł Andrzej Waligórski, legenda Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mit Chałup. Oficjalnie nie ma plaży dla nudystów

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 19:32
- Na terenie naszej gminy nie ma takich miejsc - powiedział w radiowej Jedynce Janusz Nowicki z biura promocji miasta Władysławowa pod które podlegają Chałupy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lepiej mieć Pustynię Błędowską niż karłowaty las

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2013 19:47
Na terenie Pustyni Błędowskiej kręcono film "Faraon". Podobno ćwiczyli tam też żołnierze Africa Korps.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekrany akustyczne przy A2. Weiss zawiadomił prokuraturę

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 20:19
Zdaniem Janusza Weissa przy ich budowie mogło dojść do nieprawidłowości. W audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" zawiadomił prokuraturę i najprawdopodobniej zostanie przez nią przesłuchany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dokarmianie ptaków bezpieczne, ale nie w czasie odwilży

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2013 17:47
- Ptaki zarażają się wtedy od siebie różnymi chorobami. Zeszłej zimy mieliśmy kilka przypadków infekcji przy karmnikach - mówił w Jedynce Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń