Akademickie Biura Karier na polskich uczelniach

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:14
Biura Karier to pomost między studentami a przedsiębiorcami, powstały z pieniędzy unijnych. Ich główne zadanie to pomoc studentom i absolwentom w znalezieniu zatrudnienia, specjalne strony internetowe z ofertami pracy, propozycje staży i praktyk.
Audio
Akademickie Biura Karier na polskich uczelniach
Foto: Glow Images/East News


Współpraca z Biurem Karier jest kluczowa – zaznacza Michał Grzymała-Kozłowski, wykładowca w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie, jednocześnie właściciel firmy architektonicznej. Od lat łączy naukę z praktyką i takie wartości wpaja studentom. Dzięki środkom unijnym i podpowiedzi zewnętrznych firm, na uczelni powstała nowoczesna pracownia projektowa. Najlepsi studenci mają szansę znaleźć zatrudnienie w firmie Michała Grzymały-Kozłowskiego. Na początek jednak mogą liczyć na praktykę lub staż.
Współpraca z Biurem Karier, niezależnie od uczelni, ma podobny schemat. Przedsiębiorcy składają oferty, z których studenci chętnie korzystają. W ten sposób pracę znalazło wiele osób.

- Pod koniec studiów udało mi się załapać na staż, organizowany przez uczelnię i dofinansowywany ze środków unijnych, to stanowiło podstawę do tego, aby szukać pracy lub też przedłużyć umowę o pracę – mówi  Łukasz Sceniak, absolwent Budownictwa w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.
Po stażu pracodawca zaproponował przedłużenie umowy. Podobnie było z Michałem Domaradzkim, który najpierw studiował na Uniwersytecie Warszawskim, później na Politechnice. Pracę w firmie, zajmującej się badaniami Internetu, znalazł dzięki wsparciu Biura Karier. Zanim jednak znalazł pracę, korzystał ze staży i kursów.

Działalność Biura karier to również wszelkiego rodzaju konsultacje zawodowe, np. z psychologiem.
- Oferujemy im pewien zestaw testów z doradztwa zawodowego – mówi psycholog Elżbieta Supryn-Dulko.
Firmy współpracujące z Biurem Karier nie tylko oferują pracę, ale także mają wpływ na zmianę programu nauczania. Przyuczelniane Biura Karier nawiązują współpracę z setkami firm. Na dużych uczelniach liczy się je w tysiącach, np. z Politechniką Warszawską współpracuje obecnie około 4 tysięcy pracodawców.

Przygotowała Ewa Chyra