Staże i praktyki studenckie. "To musi być integralna część programu kształcenia"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 20:30
- Najlepszy staż to taki, który dla studenta wiąże się z tym, czego się nauczył. Realizowany już po zakończeniu nauki, na przykład po pierwszym stopniu studiów, pozwala studentowi wykorzystać w przedsiębiorstwie wiedzę i kompetencje, które nabył - mówił w Jedynce Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Audio
  • Prof. Tomasz Szmuc, Wojciech Augustowski i Piotr Krasiński o programach staży i praktyk studenckich (Popołudnie z Jedynką)
  • Humaniści atrakcyjni na rynku pracy? Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej pomaga studentom poznać oczekiwania pracodawców (Popołudnie z Jedynką)
Staże i praktyki studenckie. To musi być integralna część programu kształcenia
Foto: East News/Glow Images

Na początku lutego minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska wystosowała list otwarty do środowisk akademickich, a także pracodawców i przedsiębiorców, w którym zachęca do debaty nad rolą staży i praktyk studenckich. - Swoje uwagi, komentarze, propozycje można zgłaszać listownie lub na adres mailowy dobrystaz@nauka.gov.pl . Na propozycje czekamy do końca lutego, aby móc jej jeszcze przedyskutować na etapie nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, która w zeszłym tygodniu miała pierwsze czytanie w Sejmie - wyjaśnił Wojciech Augustowski z Departamentu Strategii Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Proponowane w nowelizacji zmiany zakładają m.in.: zobowiązanie uczelni do organizowania min. 3-miesięcznych praktyk zawodowych na kierunkach o profilu praktycznym, wprowadzenie studiów dualnych, które dają możliwość kształcenia przemiennego - dydaktyka/praktyki.

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>

Prof. Tomasz Szmuc, prorektor ds. współpracy AGH w Krakowie przedstawił kilka wstępnych propozycji, które rozwiązałyby kilka problemów uczelni. - Chcielibyśmy, by firmy brały istotny udział. w finansowaniu praktyk i staży, a studia pierwszego stopnia zostały wydłużone z 7 do 8 semestrów - powiedział. Zakończenie studiów w semestrze zimowym utrudnia bowiem sytuację studentów, którzy studia drugiego stopnia kontynuować chcą na uczelni zagranicznej, a te zaczynają się zawsze jesienią.

Odnosząc się do pomysłu wydłużenia praktyk do 3 miesięcy wyraził obawę, czy znajdujące się w Polsce przedsiębiorstwa będą w stanie odpowiedziać na zapotrzebowanie uczelni i studentów. -To cenna inicjatywa ze strony ministerstwa, ale potrzebny jest okres przejściowy - powiedział.

Programy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju>>>

Piotr Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju przypomniał, że wraz z Ministerstwem Nauki NCBiR przeznaczyło już 50 mln złotych na programy stażowe. - Te pieniądze pozwolą na taki staż, jaki będzie chciała przeprowadzić uczelnia. Uczelnie, które otrzymają środki wyłonione zostaną w drodze konkursu, a jednym z wymagań jest, by jak największy odsetek studentów mógł z nich skorzystać - powiedział.

Goście "Popołudnia z Jedynką" zgodzili się, że potrzebne jest porozumienie wszystkich zaangażowanych stron: instytucji państwowych, uczelni, przedsiębiorców.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

"Popołudnie z Jedynką" od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Staż największą wartością na rynku pracy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 15:12
Jak przygotować się do walki o przyszłe miejsce pracy wyjaśniał w radiowej Jedynce Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nauka z biznesem powinny iść ręka w rękę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2014 21:47
Czy to wolny rynek ma wychowywać absolwentów uczelni - wysoko wykwalifikowanych pracowników? Czy potrzebna jest współpraca między szkołami wyższymi i biznesem?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po kierunkach zamawianych nie ma kłopotów z pracą

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2014 20:10
Dla rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki niezbędna jest dobra kadra inżynieryjno-techniczna, której - niestety - w Polsce wciąż brakuje. Czy rządowy program "Kierunki zamawiane" zmienił tę sytuację?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport: Jakie studia wybrać, aby dobrze zarabiać

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2014 17:54
Dla tych, którzy chcą dobrze zarabiać po zdobyciu dyplomu, wskazówką jakie studia wybrać mogą być ostatnie badania przeprowadzone przez przez firmę Sedlak & Sedlak.
rozwiń zwiń