Kariera zawodowa zaczyna się na studiach

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 21:33
Jednym z pierwszych kroków, który pomaga w znalezieniu pracy, jest staż. Z badań Eurobarometru wynika, że prawie połowa respondentów z krajów Unii Europejskiej odbyła przynajmniej jeden staż lub praktykę w czasie swojej kariery zawodowej.
Audio
  • NCBR/O znaczeniu stażu i praktyki w znalezieniu pracy mówią: prof. Robert Ciborowski, prof. Zbigniew Kąkol, Lidia Tomaszewska-Grabowska/ Popołudnie z Jedynką/ PR/ mat. Ewy Chyry
Przygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejsze
Przygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejszeFoto: Tulane Public Relations/Wikimedia Commons

Mimo, że - jak wynika z badań Polskiego Zarządzania Kadrami - ponad połowa studentów wciąż boi się wejść na rynek pracy, to przygotowanie młodych na uczelniach jest coraz efektywniejsze. Dzieje się tak ponieważ władze szkół wyższych stawiają dziś na praktykę i lepszą współpracą z firmami. Pomagają w tym środki unijne.

- Bardziej niż bycie w przedsiębiorstwie, nic studentów lepiej nie nauczy - mówi prorektor ds. ekonomicznych Uniwersytetu w Białymstoku prof. Robert Ciborowski. Jest to dla nich duża szansa, żeby pokazać swoje umiejętności i ewentualnie liczyć na to, że niektórzy przedsiębiorcy będą chcieli ich zatrudniać.

Uczelnia współpracuje z kilkudziesięcioma firmami. Jednym z projektów jaki obecnie realizuje za pieniądze unijne jest „Czas na staż” - dodaje prof. Robert Ciborowski. Projekt ma na celu wysłanie na staż osób z różnych dziedzin.

Przedsiębiorczość akademicka - wszystkie audycje cyklu >>>

Dodatkowym atutem jest to, że staż często jest płatny. W tym przypadku student dostanie aż 1800 złotych miesięcznego wynagrodzenia.

Staże to jednak nie wszystko. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie od 2007 roku pozyskała 60 mln złotych z programu „Kapitał ludzki” i zrealizowała 15 projektów.
- Projekty, które realizujemy, są ukierunkowane na przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy - podkreśla Lidia Tomaszewska-Grabowska z SGH.

Aktywna współpraca z przedsiębiorcami to podstawa – twierdzą profesorowie. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie współpracuje z 300 firmami – zaznacza prorektor ds. nauki prof. Zbigniew Kąkol.
Do tej pory AGH w Krakowie pozyskała z "Kapitału Ludzkiego" około 77 mln złotych.

Ewa Chyra